POLECAMY

Jak oklepywać plecki dziecka

Oklepywanie pleców chorego dziecka pomaga pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Podpowiadamy jak robić to poprawnie
Jak oklepywać plecki dziecka fot. Fotolia
Jeśli maluch nabawił się zapalenia płuc lub oskrzeli, prócz podawania mu leków konieczne jest też oklepywanie jego plecków. To ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano i godzinę po podaniu środka wykrztuśnego. Warto wcześniej wykonać inhalację (łyżka soli na dwa litry wody). Dzięki niej wydzielina bardziej się rozrzedzi i znacznie łatwiej będzie ją wykrztusić.
  • Połóż malca na brzuszku na swoich kolanach lub na łóżku. Najlepiej, gdyby jego główka była niżej niż reszta ciała.
  • Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, od dołu w kierunku barków. Nie klep po nerkach ani po kręgosłupie.
  • Oklepywanie powinno być energiczne i trwać 2–3 minuty.
Martwisz się, że maluchowi może się to nie spodobać? Zupełnie niepotrzebnie - większość dzieci traktuje oklepywanie plecków jak śmieszną zabawę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
oklepywanie pleców jest jedną z najważniejszych rzeczy przy walce z kaszlem. Trzeba tylko robić to prawidłowo i z wyczuciem. Tak jak wspomniano w artykule ważne jest również świeże powietrze i możliwość zastosowania inhalacji. Ja bym jeszcze dodała zastosowanie odpowiedniego syropu , w zależności od rodzaju kaszlu i podawanie dużej ilości płynów do picia. U mnie najlepiej się sprawdza fosidal na kaszel, po którym wydzielina szybko się odrywa. Jeśli ktoś ma ochotę to można jeszcze zakupić jakieś tabletki do ssania, które nawilżą gardło.
/4 lata temu
oklepuje plecy boki klatke piersiowa dekolt
/4 lata temu
ucielo artykul nie ma calego... mam pytanie do was moge sobie sama oklepywac plecy i klatke piersiowa? bo juz tak robie w czasie choroby i to pomaga sama wszedzie dostane i ok to robie