POLECAMY

OGTT (DTTG) - doustny test tolerancji glukozy

OGTT [ang. Oral Glucose Tolerance Test; Doustny Test Tolerancji Glukozy, Test Doustnego Obciążenia Glukozą] to badanie polegające na podaniu pacjentowi glukozy i monitorowaniu reakcji organizmu na nią (wydzielenia insuliny, szybkości regulacji poziomu cukru we krwi) i zapisywaniu wyników w formie wykresu – krzywej cukrowej.

Co to jest OGTT?
OGTT [ang. Oral Glucose Tolerance Test; Doustny Test Tolerancji Glukozy, Test Doustnego Obciążenia Glukozą] to badanie polegające na podaniu pacjentowi glukozy i monitorowaniu reakcji organizmu na nią (wydzielenia insuliny, szybkości regulacji poziomu cukru we krwi) i zapisywaniu wyników w formie wykresu – krzywej cukrowej.

Badanie jest wykonywane w celu:

 • ustalenia rozpoznania cukrzycy przy niejednoznacznych wynikach (test nie może być wykonywany przy wartościach glukozy spełniających kryteria rozpoznania cukrzycy), przy granicznych wartościach glikemii na czczo oraz przy prawidłowych wartościach glikemii na czczo, a współistnieniu innych czynników zespołu metabolicznego, 
 • diagnostyki cukrzycy u kobiet w ciąży,
 • w badaniach epidemiologicznych.

Jak się powinienem do niego przygotować?
Przez minimum trzy dni musisz prowadzić swój normalny tryb życia, a więc nie ograniczaj diety – jedz to co zawsze oraz nie zwiększaj swojego wysiłku fizycznego przez te dni, ani go nie zmniejszaj – wykonuj te ćwiczenia co zwykle. Jest to ważne, gdyż czynniki te mogą zafałszować wynik badania.

Jaki jest jego przebieg?
Badanie wykonuje się rano, na czczo (8-14h po ostatnim posiłku), po odpoczynku nocnym.

Charakterystyka:

 1. Pobranie krwi na czczo
 2. Wypicie przez pacjenta w ciągu 5 minut roztworu 75g glukozy bezwodnej lub 82,5 g jednowodzianu glukozy w 250-300ml wody; u dzieci 1,75g glukozy bezwodnej na kilogram masy ciała, ale nie więcej niż 75g
 3. Po obciążeniu glukozą, przez 2-3 godziny należy pozostać w spoczynku w pozycji siedzącej – od rozpoczęcia wypijania glukozy należy zacząć mierzyć czas.
 4. W czasie testu nie wolno palić papierosów i spożywać płynów (sytuacją wyjątkową jest omdlenie czy mdłości)
 5. Powinny być odnotowane czynniki zaburzające interpretację testu: zażywane leki, zakażenia. 
 6. Następna próbka krwi zostaje pobrana po 2 godzinach

Na postawie pomiarów poziomów cukru i insuliny podczas OGGT można sporządzić tzw. krzywą cukrową: dwu-, trzy-, cztero- lub sześcio- punktową. Najlepsze są zapisy 4- lub 6 – punktowe. Wartości cukru i poziom insuliny powinny być odnotowane:

w przypadku krzywej 4-punktowej:

 • w godzinie 0 testu – przed wypiciem glukozy
 • po 1 godzinie od wypicia glukozy
 • po 2 godzinach od wypicia glukozy
 • po 3 godzinach od wypicia glukozy

w przypadku krzywej 6-punktowej:

 • godzina 0 testu – przed wypiciem glukozy
 • po 0,5 godziny od wypicia glukozy
 • po 1 godzinie od wypicia glukozy
 • po 1,5 godziny od wypicia glukozy
 • po 2 godzinach od wypicia glukozy
 • po 3 godzinach od wypicia glukozy

Czy mam się spodziewać jakiegoś dyskomfortu?
Dyskomfortem może być dla niektórych kilkakrotne ukłucie igłą w celu pobrania krwi, jak również smak glukozy. Wypicie tego roztworu może powodować znaczne podwyższenie się poziomu glukozy we krwi, czemu towarzyszą objawy: senność, pragnienie, przyspieszenie tętna, pieczenie języka, mdłości i wymioty. Badanie wymaga także siedzenia w miejscu przez 2-3 godziny, co dla niektórych może być uciążliwe. Zaleca się wtedy zabranie ze sobą książki czy gazety w celu urozmaicenia sobie czasu.

Czy będąc w ciąży, mogę mieć wykonany OGTT?
Doustny Test Tolerancji Glukozy może być wykonany u kobiet w ciąży, wg schematów:

I. ADA (American Diabetes Association)

 • jednostopniowy 100g OGTT z oznaczaniem poziomu glukozy po 1, 2 i 3 godzinach lub 75g OGTT z oznaczaniem po 1 i 2 godzinach od podania roztworu glukozy,
 • dwustopniowy: obciążenie 50 g glukozy z oznaczeniem glikemii po 1 godzinie

Nie musisz być na czczo. Test można wykonać w dowolnej porze dnia i niezależnie od przyjmowanych posiłków.
Gdy stężenie glukozy w osoczu jest równe lub wyższe 140,4 mg/dl wskazane jest wykonanie testu jednostopniowego.

II. wg Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (1994 r):

 • oznaczenie glikemii na czczo w czasie pierwszego badania lekarskiego – jeżeli stężenie glukozy w krwi żylnej jest równe lub przekracza 104,4 mg/dl należy wykonać 75g OGTT zgodnie z kryteriami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia)
 • wykonanie u wszystkich ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży testu przesiewowego z doustnym obciążeniem 50g glukozy i oznaczenie glikemii po 1 godzinie.

Test można wykonać w dowolnej porze dnia i niezależnie od przyjmowanych posiłków.
Jeżeli stężenie glukozy w surowicy krwi żylnej w 60 min testu jest równe lub przekracza
140,4 mg/dl należy wykonać diagnostyczny test obciążenia 75 g glukozy.

Jakie są wartości prawidłowe w OGTT?
< 140mg/dl to jest prawidłowa tolerancja glukozy

O czym świadczą podwyższone wyniki?
140 – 199mg/dl to nieprawidłowa tolerancja glukozy - „stan przedcukrzycowy”
≥ 200mg/dl to cukrzyca

Dowiedz się więcej o OGTT i o teście OGTT na naszym forum medycznym.

Źródła:
J. Daniluk, G. Jurkowska, Zarys chorób wewnętrznych dla studentów pielęgniarstwa, Czelej, Lublin 2005

Ewa Jagielińska - Kalinowska, Małgorzata Bernas, Zofia Szczeklik - Kumala, Część II Prewencyjne ukierunkowanie diagnostyki cukrzycy. Kryteria i metody rozpoznawania cukrzycy uwzględniające nowe postulaty prewencji powikłań, Przewodnik Lekarza 4/2003
 

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/3 lata temu
Hm, mam takie pytanie. Byłam dzisiaj na badaniach krwi, właśnie po glukozie, ale że mam w domu urządzenie do pomiaru cukru, to zmierzyłam sobie sama. Na czczo miałam 70, a po 2h po glukozie 400 z kawałkiem. Co to znaczy? ;>
/3 lata temu
Ja miałam wynik na czczo 72, po glukozie 75 po 2 h 147. Mój ginekolog powiedział, że mam cukrzycę. Dziś byłam w poradni diabetologicznej na Polnej w Poznaniu (b. dobry szpital) i tam lekarz powiedział mi, że teraz zmieniła się norma obciążenia glukozą. W tej chwili norma jest do 153. Tak więc na podstawie mojej masy ciała i pomiaru ciśnienia wykluczono u mnie cukrzycę.
/3 lata temu
Mnie tez poinformowano, ze są nowe normy do 153 po obciążeniu glukoza
POKAŻ KOMENTARZE (16)