POLECAMY

Czy trzeba bać się odry?

Sprawdź, czy twoje dziecko na pewno jest dobrze zabezpieczone przed tą chorobą.
Czy trzeba bać się odry? fot. Fotolia

Dzięki szczepieniom odeszła w zapomnienie, ale teraz powraca. Odra to bardzo zaraźliwa choroba jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób (dla porównania: osoba chorująca na grypę może zarazić od 1 do 3 osób). Wirus przenosi się głównie droga kropelkową. Odra jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez cztery dni od momentu jej wystąpienia.

Objawy odry

Zaczyna się od zapalenia spojówek i suchego kaszlu. Następnie dziecko dostaje wysokiej gorączki, a po kilku dniach na ciele pojawiają się intensywnie czerwone plamy z drobnymi grudkami. Od momentu ukazania się wysypki temperatura spada. Po kolejnych dniach zmiany na skórze stają się brunatne i zaczyna ją się złuszczać.

Powikłania odry

Tak przebiega odra, gdy nie ma niebezpiecznych powikłań. Niestety w przypadku tej choroby dość często do nich dochodzi. Są to zwykle:
  • zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia (i życia!) jest to ostatnie schorzenie. Rozwija się ono 7-10 lat po przechorowaniu odry. Charakterystyczne dla niego są poważne objawy neurologiczne, m.in. zaburzeń mowy, upośledzenie psychiczne, niedowłady. W przypadku tego powikłania medycyna jest bezsilna, a rokowanie złe.

Lepiej zapobiegać...

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe (podaje się preparaty przeciwgorączkowe, łagodzące wysypkę). Nie ma leków, które ostatecznie rozprawiłyby się z wirusem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tej choroby. W Polsce wszystkie dzieci, które szczepione są zgodnie z kalendarzem szczepień są skutecznie zabezpieczone przed odrą. Pierwsze szczepienie przeciw temu schorzeniu dziecko dostaje w 13-14 miesiącu życia. Potem jest ono jeszcze uzupełniane w 10. roku życia dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)