Oddawanie komórek jajowych – jak zostać dawcą?

komórka jajowa
Chcesz pomóc niepłodnym parom i zostać dawczynią komórek jajowych? Sprawdź, co musisz zrobić!
/ 29.08.2016 11:43
komórka jajowa

Dawstwo komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych jest formą pomocy niepłodnym parom, starającym się o potomstwo. Dla wielu z nich skorzystanie w ramach zapłodnienia pozaustrojowego z materiału od dawczyni jest jedyną szansą na poczęcie dziecka. Program polega na przekazaniu komórek jajowych przez dawczynię na potrzeby leczenia kobiety, która nie posiada własnych oocytów, ma ich za mało lub posiada komórki zbyt niskiej jakości. Z czym w praktyce wiąże się proces dawstwa i jakie warunki trzeba spełnić, by zostać dawczynią?

Chcę zostać dawczynią – co mnie czeka?

Kwalifikacja do programu dawstwa komórek jajowych jest procesem złożonym, mającym na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa medycznego zarówno dawczyni, jak i przyszłym biorcom. Kobieta, która chciałaby oddać swoje komórki, musi spełnić szereg kryteriów i pozytywnie przejść każdy etap weryfikacji.

Dawczynią komórek jajowych może zostać płodna, ciesząca się dobrym zdrowiem kobieta w wieku 18-35 lat. W pierwszej kolejności kandydatki proszone są o wypełnienie ankiety medycznej, weryfikującej podstawowe informacje, takie jak wiek, stan zdrowia, historia leczenia czy wywiad genetyczny. Jeśli na tym etapie nie ma żadnych przeciwwskazań, panie zapraszane są do kliniki, gdzie wykonywane są m.in. badania hormonalne, infekcyjne i genetyczne. Kobieta może więc przy okazji procesu kwalifikacji dowiedzieć się wiele o swoim organizmie – mówi dr Andrzej Hajdusianek z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Pomoc psychologa

Po szczegółowej analizie laboratoryjnej oraz skonsultowaniu wyników badań ze specjalistą, kolejnym etapem jest spotkanie z psychologiem. Weryfikuje on nie tylko gotowość dawczyni do oddania komórek jajowych, ale również omawia potencjalne konsekwencje emocjonalne takiego kroku.

Jest to niezwykle ważny etap całego procesu, ponieważ umożliwia podjęcie prawdziwie świadomej decyzji. Rozmowa służy autoanalizie motywacji, ocenie kondycji psychologicznej dawczyni oraz omówieniu potencjalnych sytuacji, z którymi dawczyni może spotkać się w przyszłości. Da kandydatki to okazja, by zastanowić się nad tym, czy naprawdę chce pomóc, z jakich powodów, jak będzie później przeżywać tą decyzję – dodaje dr Andrzej Hajdusianek.

Czym jest niepłodność?

Pobranie komórek w praktyce

Po zakwalifikowaniu do programu dawczyni rozpoczyna proces stymulacji hormonalnej.

Dzięki podaniu odpowiednich leków jajniki pobudzane są do intensywnej pracy, a w danym cyklu w organizmie dojrzewa więcej niż jedna komórka jajowa. Podczas stymulacji wykonujemy badania USG oraz badania laboratoryjne, by móc w odpowiednim czasie pobrać dojrzałe oocyty. Sam zabieg pobrania jest nieskomplikowany i bezbolesny – polega na pobraniu płynów z tzw. pęcherzyków Graafa, po wcześniejszym nakłuciu jajnika. Wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym, po wcześniejszej analizie wyników badań oraz w asyście lekarza anestezjologa. Po jego zakończeniu przez około 2 godziny pacjentka pozostaje na obserwacji. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, może po tym czasie wrócić do domu i normalnie funkcjonować – przekonuje dr Hajdusianek.

Bezpieczeństwo i anonimowość

Niezwykle istotnym aspektem procesu dawstwa jest jego anonimowość.

Dane dawczyni, od której pobierany jest materiał, nie są ujawniane biorcom na żadnym etapie procedury. Podobnie dawczyni nie otrzymuje informacji kim są pacjenci, którzy przyjmują jej komórki. Takie wymagania wynikają z obowiązującej ustawy o leczeniu niepłodności. Na etapie zastanawiania się nad oddaniem swoich komórek warto zwrócić uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem procedury. Istotne jest doświadczenie kliniki i standardy, jakie obowiązują danym banku komórek jajowych. Należy przyjrzeć się zakresowi badań, jakie są wymagane oraz dodatkowej opiece. Konsultacje z psychologiem, choć mogą wydawać się krępujące, stanowią bardzo ważny element postępowania – zaznacza dr Hajdusianek. – Dawstwo komórek jajowych to piękna forma pomocy niepłodnym parom. Dla wielu młodych kobiet to wartościowe przeżycie, dające ogrom satysfakcji.

Nie możesz zajść w ciążę? Zaadoptuj komórkę jajową! 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA