Alergia na kurz? A może sierść kota? Wiemy, jak sobie z nią poradzić!

W Polsce na alergie cierpi ponad 15 mln osób, a życie alergika nie należy do najłatwiejszych. Czy można raz na zawsze pozbyć się alergii?
9 miesięcy temu
Alergia na kurz? A może sierść kota? Wiemy, jak sobie z nią poradzić! fot. Adobe Stock
Gdy stosowanie różnego rodzaju preparatów przeciwuczuleniowych nie przynosi zadowalających efektów, szansą na całkowite i w pełni skuteczne wyleczenie się z alergii, są szczepionki podskórne, czyli immunoterapia iniekcyjna.

 

Od czego zależy SKUTECZNOŚĆ odczulania?

Każdy pacjent jest inny, podobnie jak i każda alergia. To, że twojej sąsiadce pomogła jedna metoda, wcale nie musi oznaczać, że tobie również pomoże. Zobacz, od czego może zależeć skuteczność odczulania.

  • Sposób kwalifikacji - do immunoterapii kwalifikuje się pacjentów, którzy mają objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz astmy oskrzelowej.
  • Właściwy dobór składu szczepionki - szczepionka odczulająca powinna zawierać alergeny istotne klinicznie tzn. wywołujące objawy u pacjenta w sytuacji narażenia, uczulenie należy potwierdzić testami na skórze lub z krwi.
  • Sposób podania alergenu - wiele zależy od rodzaju szczepionki alergenowej, która może być podawana podskórnie lub podjęzykowo.
  • Wybór szczepionki odczulającej – szczepionka musi odpowiadać zalecanym standardom jakościowym, ważne jest by dawka kumulacyjna podanego alergenu była jak najwyższa, co ma przełożenie na końcowy efekt terapii. 

Aby uzyskać zamierzony efekt, ważne jest odbycie całego cyklu odczulania, który trwa 3-5 lat. 

Korzyści płynące z odczulania

Największe korzyści z odczulania czerpią pacjenci odczulani na alergeny pyłków drzew, traw i chwastów, a także roztoczy kurzu domowego, czy pleśni,  alternaria i sierści kota. Immunoterapia tymi alergenami (zwłaszcza w formie zastrzyków) jest bardzo skuteczna, ponieważ według badań wpływa na:
  • zwiększenie ilości dni wolnych od objawów, już po 1 roku odczulania,
  • zmniejszenie ilości przyjmowanych leków „przeciwalergicznych”,
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju astmy alergicznej u pacjentów z katarem alergicznym,
  • zahamowanie rozwoju uczuleń na kolejne alergeny.

Jedną z największych zalet odczulania podskórnego jest utrzymanie długotrwałego efektu po zakończeniu odczulania. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
fajne są też oczyszczacze powietrza, nawet tanie (milla z m experta) na prawdę daje radę i w czasie pylenia traw przynajmniej w domu jest spokój :)
/8 miesięcy temu
Mnie w walce z kurzem bardzo pomogl odkurzacz elektryczny z media expert - problem sie skonczyl od kiedy codziennie mi odkurza ;)