POLECAMY

Ochrona przed kleszczami

Kleszcze to małe żyjątka które budzą się do życia na początku wiosny i są aktywne do późnej jesieni. Kleszcze żyją w zacienionych i wilgotnych miejscach , można je znaleźć wśród liści drzew , wysokich trawach i zaroślach , obrzeżach lasów , parkach i ogródkach.
Kleszcze to małe żyjątka które budzą się do życia na początku wiosny i są aktywne do późnej jesieni.

Kleszcze żyją w zacienionych i wilgotnych miejscach , można je znaleźć wśród liści drzew , wysokich trawach i zaroślach , obrzeżach lasów , parkach i ogródkach.

Czekaja tam na przechodzącego człowieka , atakują szybko odnajdując na skórze miejsce w które sie wgryzają i pija krew. Wiele kleszczy przenosi na człowieka drobnoustroje, które wywołują kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

To bardzo groźne choroby !

Jeżeli więc zostaniemy ukąszeni przez kleszcza , narażeni jesteśmy na ryzyko zakażenia. Można temu zapobiec.

Istnieje szczepionka (chroni ona jednak tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu , nie ma szczepionki przeciw boreliozie ). Jednak warto sie zaszczepić , np. gdy mamy w planach wyjazd nad wodę lub lasu. Szczepienie jest domięśniowe.

Szczepionkę w odstępie 1-3 miesięcy podaje sie w dwóch dawkach , chroni nas przed zakażeniem około roku. Między 9 a 12 miesiącem po podaniu drugiej dawki , podaje sie trzecią , która przedłuża ochronę na kolejne trzy lata. Szczepionka nie ochrania nas do końca niestety. Więc trzeba szczególnie uważać na kleszcze, żeby nie zakazić sie boreliozą.

Wybierając sie do lasu ubierz długie spodnie , bluzę oraz osłoń głowę. Możesz tez spryskać ubranie środkiem przeciw kleszczom.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
chce zobaczyć zdjęcie w komputerze jak ma sie 1 dzien kleszcza(rumień)
/9 lat temu
jakie lekarstwa
/9 lat temu
nie wiecie jak sie nazywa szczepionka na kleszcze dla ludzi??