POLECAMY

Obrzęki nóg – czy zawsze sprawcą są żylaki?

Obrzęk to nadmierne odkładanie się wody w tkankach. Charakteryzuje się on powiększeniem danego miejsca. Towarzyszy mu uczucie pieczenia i ciężkości. Obrzęki najczęściej dotyczą nóg, gdyż zgodnie z siłą grawitacji płyn odkłada się w najniżej położonych częściach ciała.
Obrzęki nóg – czy zawsze sprawcą są żylaki?

Mogłoby się wydawać, że obrzęki nóg są czymś naturalnym. Większość z nas po całym dniu spędzonym za biurkiem odczuwa dyskomfort i obrzęk w okolicach kostek. U osoby zdrowej obrzęk taki znika po odpoczynku nocnym i nie powinien być powodem do obaw.

Niestety u części z nas obrzęki mogą świadczyć o dość poważnych chorobach. Najczęściej są to żylaki i niewydolność aparatu zastawkowego żył. Początkowo nie są to groźne schorzenia, ale jeśli je zaniedbamy, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Pierwsze objawy

Gdy zauważysz, że Twoje nogi po ciężkim dniu pracy są nieco obrzęknięte, bardzo łatwo możesz im pomóc. Wystarczy, że uniesiesz nogi wyżej np.: oglądając telewizję czy podczas snu, a nadmiar nagromadzonej w żyłach kończyn dolnych krwi odpłynie zgodnie siłą grawitacji. Pozytywne efekty przynosi również stosowanie specjalnych pończoch przeciwżylakowych.

Zobacz też: Czy wiesz jak zwalczyć obrzęk kostek?

Chore serce, duże nogi

Do najczęstszych, poważnych przyczyn ciężkich obrzęków nóg należy przewlekła niewydolność serca. W tym przypadku obrzęki są bardzo nasilone i może im nawet towarzyszyć pękanie skóry. Gdy serce nie ma siły pompować krwi, zostaje ona zatrzymana przed sercem. U osób chodzących krew zatrzymuje się w żyłach nóg. U osób leżących natomiast nadmiar krwi również pojawia się w najniżej położonym miejscu, czyli okolicy krzyżowej. Stamtąd płyn tkankowy przesącza się do tkanki podskórnej, czego efektem jest pojawienie się opuchlizny.

Gdy woda zatrzymuje się w organizmie, dochodzi do przyrostu masy ciała. Dlatego też codzienne ważenie się pozwala na wychwycenie chwili poprzedzającej zaostrzenie niewydolności serca. Podobnie, powiększenie się obrzęków wskazuje na potrzebę modyfikacji leczenia i zwiększenia dawek leków moczopędnych.

Nerki czy wątroba

Funkcją nerek jest wydalanie nadmiaru elektrolitów, wody oraz substancji toksycznych. Jeśli ich funkcja jest zaburzona, wówczas dochodzi do retencji płynów, zatrzymania wody w organizmie i w końcu do wystąpienia obrzęków.

Obrzęki mogą być również następstwem chorób nerek, w których dochodzi do utraty białka z moczem. W wyniku spadku poziomu albumin we krwi, pojawiają się obrzęki, które po za nogami dotyczą dłoni i powiek. Ponadto płyn może się też gromadzić w jamie brzusznej i jamach opłucnowych.

Zobacz też: Nerki na diecie

Z podobną sytuacją mamy do czynienia przy uszkodzeniu wątroby. Rolą tego narządu jest między innymi produkcja białka. Wątroba niewydolna, uszkodzona przez alkohol, lub wirusy żółtaczki nie jest w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. W wyniku upośledzenia syntezy albumin, zmniejsza się poziom białek we krwi i pojawiają się obrzęki.

Chociaż najczęściej obrzęki są defektem kosmetycznym, nie zapominajmy, że mogą świadczyć o poważnych chorobach. Potraktujmy je więc jako swoisty sygnalizator i jeśli narastają lub utrzymują się przez dłuższy czas nie bagatelizujmy ich i zgłośmy tę dolegliwość lekarzowi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Zależy jak zaawansowane są te żylaki, ale nie ma się co oszukiwać na żyaki to najlepsze są metody operacyjne, bo tabletkami i maściami nie zdziała się cudów. Ja miałąm usuwane żylaki metodą skleroterapii w PROFEMED na al. Pokoju 5 w Krakowie. Polecam - super efekty.
/6 lat temu
Wg mnie najbardziej efektywnie działa venowave, o ile przyczyna tkwi w zaburzeniach zastawek żylnych.
/6 lat temu
na obrzęki nóg i nieprzyjemne uczucie opuchnięcia stosuje veno spray piankę z mentolem i diosminą, szybko chłodzi i łagodzi ból a do tego wygodny w użyciu, to taka pianka w sprayu