Objawy wrzodów - choroba wrzodowa fot. Fotolia

4 najważniejsze objawy choroby wrzodowej

Wrzody to ciężka dolegliwość, która długo nie daje wyraźnych objawów. Poznaj 4 najważniejsze objawy choroby wrzodowej i jak najwcześniej podejmij leczenie
/ 12.03.2013 06:59
Objawy wrzodów - choroba wrzodowa fot. Fotolia
Choroba ta długo może nie dawać objawów albo takie, których z wrzodami nie kojarzymy (np. czkawka, niesmak w ustach, ból za mostkiem, chudnięcie, brak apetytu). Zwykle jednak o jej wystąpieniu świadczą nieco inne symptomy:

Jakie są pierwsze objawy choroby wrzodowej?


Choroba wrzodowa może nie dawać żadnych objawów przez wiele miesięcy. Jeśli jednak coraz częściej dokuczają Ci któryś z poniższych, koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na chorobę wrzodową:
  • ból w nadbrzuszu – w przypadku wrzodów żołądka zaczyna dokuczać od 1 do 3 godz. po posiłku, ale ustępuje, gdy coś zjesz lub zażyjesz leki zobojętniające kwas solny. Dla odmiany, przy wrzodach dwunastnicy ból pojawia się zwykle rano, na czczo lub w nocy;
  • niestrawność – czyli wzdęcia, zgaga, kwaśne lub gorzkie odbijanie się, nudności (a nawet wymioty);
  • zaparcia na przemian z biegunkami.
Jeśli któraś z tych dolegliwości nawraca, powiedz o tym lekarzowi – w razie potrzeby skieruje cię na kontrolne badania, np. gastroskopię.

Kiedy powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem?


Natychmiast szukaj medycznej pomocy, gdy wystąpią:
  • wymioty wyglądające jak fusy z kawy,
  • smolisty, luźny stolec
  • nagły, ostry ból w jamie brzusznej

To mogą być objawy perforacji wrzodu (czyli powstania "dziury" w przewodzie pokarmowym). Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowa i życia człowieka, dlatego nie należy czekać aż powyższe objawy same miną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)