Objawy w jamie ustnej, a przyczyna gdzie indziej

Przy ostrym uszkodzeniu wątroby co także się zdarza, występują nudności, wymioty, bóle brzucha i żółtaczka. Taki stan może być następstwem przedawkowania pracetamolu / Fotolia.pl
Jak to często w medycynie bywa, dolegliwości odczuwane w danym narządzie niekoniecznie świadczą o jego chorobie. Podobnie wygląda sprawa z jamą ustną, w której manifestuje się wiele chorób ogólnoustrojowych lub o charakterze endokrynnym.
/ 28.06.2011 15:34
Przy ostrym uszkodzeniu wątroby co także się zdarza, występują nudności, wymioty, bóle brzucha i żółtaczka. Taki stan może być następstwem przedawkowania pracetamolu / Fotolia.pl

Choroby ogólnoustrojowe

Najczęściej ze schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z jamą ustną objawy w tym regionie dają choroby ogólnoustrojowe. Należy tu wymienić cukrzycę, choroby wątroby, AIDS, nadciśnienie, mocznicę, niedokrwistość, alkoholizm, miażdżycę. Jak więc widać lista możliwych chorób jest bardzo dużą, o szerokim spektrum dotkniętych nimi narządów. W przypadku chorób ogólnoustrojowych zwykle występują również objawy z innych układów bądź narządów.

Choroby zakaźne

Błonę śluzową jamy ustnej upodobały sobie bardzo wirusy, dlatego też wiele częstych chorób o podłożu wirusowym objawia się w jamie ustnej. Sztandarowym przykładem jest odra, w przebiegu której śluzówka staje się obrzęknięta, matowa i pojawiają się plamki Koplika, czyli wykwity wielkości łebka szpilki na błonie śluzowej policzków na wysokości zębów trzonowych. Gdy choroba zacznie się objawiać na skórze w jamie ustnej, można zobaczyć białawy nalot na dziąsłach. Inną chorobą wirusową widoczną w jamie ustnej jest ospa, w przebiegu, której pojawiają się wypełnione białą treścią pęcherzyki, które szybko pękają i zostawiają bolesne nadżerki. W płonicy błona śluzowa jest zaczerwieniona i rozpulchniona, a po kilku dniach staje się malinowa.

Grzybica jamy ustnej, czy leukoplakia są objawami wskaźnikowymi. Mogą sugerować AIDS.

Czytaj: Czy Twoje dziecko choruje na odrę?

Schorzenia krwi i układu krążenia

Wyjątkowo wyraziście manifestują się w jamie ustnej niedokrwistości. Ogólnym objawem jest mniej różowy kolor śluzówek. W niedokrwistości złośliwej (niedobór czynnika Castla) na grzbiecie języka pojawiają się przemijające poprzeczne smugi. Natomiast w niedokrwistości z braku żelaza obserwuje się zanik brodawek językowych a w niedokrwistości plastycznej nadżerki i zmiany wrzodziejąco martwicze. Ponadto zmiany w jamie ustnej towarzyszą agranulocytozie i niektórym odmianom białaczek.

Przeczytaj też: Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

Zaburzenia hormonalne

Bladosina, zgrubiała śluzówka jest charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy, zaś szeroki gruby, suchy język to objaw nadczynności tego gruczołu. W cukrzycy obserwujemy suchość jamy ustnej, zaburzenia smaku, cuchnięcie z ust. Brązowe i ciemne plamy na błonie śluzowej to objaw choroby Addisona. Podczas przekwitania, w początkowej fazie, natomiast obserwujemy skłonność do stanów zapalnych i rozrostowych dziąseł a w późniejszym okresie do zmian zanikowych.
Z powyższych informacji wynika, że nie należy lekceważyć objawów ze strony jamy ustnej nawet, jeżeli nie dają one szczególnych dolegliwości, bowiem mogą nas ostrzegać przed poważnymi chorobami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA