Objawy raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki jest bardzo podstępny, a jego objawy trudne do zdiagnozowania. Choroba, a przede wszystkim stany przedrakowe, na których podłożu się ona rozwija, bardzo często nie dają żadnych objawów (nawet przez wiele lat). Niestety największe szanse na pełne wyleczenie daje rak szyjki właśnie w stadium bezobjawowym.
/ 26.09.2016 15:14
Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy – wczesne objawy

Najwcześniejszym objawem może być przewlekły stan zapalny w szyjce macicy, który często nie jest w żaden sposób odczuwany przez kobietę – można go potwierdzić na podstawie badania cytologicznego. Badanie to pozwala także na wykrycie zmian przedrukowych oraz raka szyjki we wczesnym stadium.

Objawy kliniczne raka szyjki macicy

Wyraźne objawy kliniczne pojawiają się najczęściej w późniejszym stadium zaawansowania raka, kiedy guz rośnie i uciska inne narządy lub je nacieka, a także gdy pojawiają się przerzuty.

Może się pojawić nietypowe krwawienie z pochwy lub krwawienia międzymiesiączkowe. Może występować także bolesność w podbrzuszu, zwłaszcza po stosunku lub w czasie badania ginekologicznego, a także krwawienia w wyżej wymienionych sytuacjach.

Krwawienia miesięczne mogą być wydłużone lub bardziej obfite niż zwykle. Niepokojącym objawem może być także krwawienie z dróg rodnych po menopauzie.

Czytaj też: Leczenie raka szyjki macicy

U kobiet z rakiem macicy mogą się pojawić także obite upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także obrzęki kończyn dolnych. Jeżeli dojdzie do naciekania przez nowotwór pęcherza moczowego, mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu. Czasami guz może uciskać moczowód, co może być przyczyną zatrzymania moczu w nerce i prowadzić do wodonercza, zapalenia nerek albo uogólnionej mocznicy i zatrucia organizmu.

Rak szyjki macicy może także naciekać odbytnicę – wtedy pojawiają się bolesne parcia na stolec, biegunki lub zaparcia. Nowotwór może dawać także przerzuty odległe do płuc i kości – wtedy objawy są charakterystyczne dla narządu, który jest zajęty.

Leczenie raka szyjki macicy

Objawowy rak szyjki macicy często jest trudny do wyleczenia, a czasami nawet niemożliwy. Jednak jeżeli zostanie wykryty w stadium bezobjawowym, szanse na powodzenie leczenia są dużo większe.

Objawy zazwyczaj świadczą o dużym zaawansowaniu choroby – o tym, że guz jest duży lub że są już przerzuty. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne badanie cytologiczne i wykrywanie w ten sposób stanów przedrakowych oraz raka w stopniu, w którym leczenie jest możliwe i skuteczne.

Jeżeli jednak już wystąpią któreś z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – zwłaszcza nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych wymagają konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia nowotworu.

Czytaj też: Czy rak szyjki może być dziedziczny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/22.04.2016 08:12
Ja chodzilam do lekarza robilam cytologie cytologia byla dobra a po 6miesiacach od cytologi.zdiagnozowano u mnie raka trzonu macicy
/28.01.2016 12:27
Czesc pare dni temu dowiedzialam sie ze mam raka szyjki obiowow zadnych nie mialam tylko poszlam zrobic badanie cytologiczne . i wyszlo teraz jestem na antybiotykach i za miesiec mam powturne badanie .
/07.11.2014 21:12
Witajcie, mam obecnie zapalenie (sromu wydaje mi sie, w każdym bądź razie w tym miejscu). Nie pierwszy raz.. Przynajmniej drugi być może nawet trzeci, nigdy nie leczone.. (piecze i swędzi). Ponadto, już drugi raz po stosunku bolało mnie bardzo mocno podbrzusze, to był ból niewytrzymywalny... Bolał mnie brzuch jak i odbyt. Ktoś mi powie coś mądrego na ten temat?
POKAŻ KOMENTARZE (11)