Objawy przyjmowania narkotyków: kokaina i metamfetamina

Kokaina i metamfetamina są środkami psychostymulującymi. Ich działanie jest podobne do amfetaminy, znanej w środowisku narkomańskim jako: białe, amfa, feta, speed, feka, białko, fuka, white power. Działanie psychostymulujące polega na pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, co skutkuje „odnalezieniem mocy” fizycznej i umysłowej. Człowiek znajduje się w stanie zwiększonej czujności i nadpobudliwości. Może się też dziwnie zachowywać.

Kokaina i metamfetamina są środkami psychostymulującymi. Ich działanie jest podobne do amfetaminy, znanej w środowisku narkomańskim jako: białe, amfa, feta, speed, feka, białko, fuka, white power. Działanie psychostymulujące polega na pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego, co skutkuje „odnalezieniem mocy” fizycznej i umysłowej. Człowiek znajduje się w stanie zwiększonej czujności i nadpobudliwości. Może się też dziwnie zachowywać.

Krótko o amfetaminie…

Objawy zatrucia amfetaminą obejmują bezsenność, euforię, spadek lub wzrost łaknienia (stosowana przez niektórych w celu odchudzania), z jednoczesnym poczuciem przypływu sił intelektualnych i fizycznych. Człowiek po zażyciu narkotyku, może być agresywny, niespokojny i roztrzęsiony. Popada w stany apatii i senności oraz doświadcza omamów i urojeń. Nierzadko świadomość zostaje poważnie zaburzona. Jeżeli chodzi o objawy somatyczne – odczuwalne są mrowienia i drętwienia w kończynach, przyspieszenie oddechu, nadpotliwość, kołatania serca, zaczerwienienie twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Obserwuje się także rozszerzenie źrenic, suchość w jamie ustnej, katar lub krwawienie z nosa (wciąganie przez nos), nudności, wymioty, bóle brzucha i wzrost temperatury ciała. 

Amfetamina powoduje silne uzależnienie. Objawy odstawienie są nieprzyjemne i obejmują ostre psychozy z błędnym odbiorem zmysłów (omamy) i zaburzeniami treści myślenia (urojenia). Przyczyną zgonu z powodu zażycia amfetaminy są zaburzenia krążenia i hipertermia.

Więcej o amfetaminie: Objawy przyjmowania narkotyków: amfetamina

Kokaina – koka, koksik, śnieg, crack

Kokaina to substancja naturalna, pochodząca z krzewu krasnodrzewu pospolitego, zwanego krzewem koki. Objawy zażywania kokainy są podobne do wcześniej wymienionych. Są jednak bardziej nasilone, a zgon z powodu ostrego zatrucia następuje w wyniku wylewów krwi do mózgu (pękają naczynka krwionośne w mózgu). Przyczynia się do tego skok ciśnienia tętniczego po spożyciu substancji. Objawy abstynencyjne obejmują obniżenie nastroju, apatię, senność, rozdrażnienie i agresję. Powikłaniem przyjmowania kokainy jest uzależnienie, stany lękowe, depresyjne i psychozy.

Kokaina jest podawana najczęściej doustnie i wciągana przez nos, a także podawana dożylnie (duże ryzyko przedawkowania). Popularne cracki są przeznaczone do palenia. Narkotyk ma postać białego proszku, a niezbędnymi akcesoriami narkomana są np. karty do podziału działki, rulonik do wciągania najczęściej wykonany z banknotu, strzykawka, igła, zapalniczka.

Metamfetamina - M&M, ekstazy, dropsy, pigułki miłości, piksy

To najpopularniejszy narkotyk dyskotekowy. Po zażyciu obserwowane są objawy jak po amfetaminie, z tą różnicą, że częściej dochodzi do przegrzewania się organizmu, czyli hipertermii. Nierzadko właśnie z tego powodu, na skutek przedawkowania, dochodzi do zgonu. Obserwowane jest także podniecenie seksualne i utrata kontroli nad popędem. Narkotyk jest przyjmowany sporadycznie, raczej nie jest stosowany w ciągach, stąd brak danych na temat rozwoju uzależnienia od metamfetaminy. Prawdopodobnie jest ono tak silne jak w przypadku amfetaminy. Metamfetamina jest spożywana doustnie lub podawana dożylnie. Ma postać białych kryształków lub kolorowych tabletek.

Stany psychotyczne: Schizofrenia paranoidalna - dlaczego właśnie ja?

Przyjmowanie jakichkolwiek środków psychostymulujacych jest groźne dla zdrowia i życia. Nietrudno je przedawkować. Być może poprawiają krótkotrwale nastrój i dodają sił podczas stanu zmęczenia, jednak uzależnienie jakie powodują może kosztować nas o wiele więcej. Terapia uzależnienia jest trudna i długotrwała. Jej przeprowadzenie wymaga zgody i motywacji ze strony narkomana. Przymusem nic nie osiągniemy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
Dawno takiego gniota nie czytałem. Autorka o narkotykach wie tyle co przeczyta na wikipedii ( a nawet tego zrobić nie umie bo myli ze soba dwa zupełnie rozne dragi). Tekst nie ma żadnych wartości merytorycznej. Samo nieudolne kopiuj/wklej. Najwidoczniej jest tu reprezentowana stara polska mentalnosc przyklaskiwania wszystkim najgorszym bzdurom nt narkotyków byleby ukazywały je w złym świetle. Brawo, ocena jaka dostał "artykuł" bez zaskoczenia. Nie pozdrawiam
/2 lata temu
Autor/ka tekstu nie potrafi korzystać z googla. Opisałaś extazy jako metamfe, która jest ekstremalną odmianą amfy. Jedno zażycie mety może powodować uzależnienie, a trip trzyma 24h przy około 3h amfy/extazy. Wprowadzasz ludzi w błąd. Ktoś se wąchnie mete i zejdzie z tego świata.
/2 lata temu
Wez sie ogarnij i doucz jezeli piszesz ze metamfetamin,extasy itd to.to.samo.co.za bzdet... Po pierwsze: kazda extasy ma zroznicowany i inny sklad Po drugie metafetamina lub crystal meth jest silnie uzalezniajaca i gorsza dla organizmu i mozgu niz amfetamina Po trzecie pigulka gwaltu a nie milosci to juz zupelnie inna bajka... Wiec najpierw cos poczytaj,posprwdzaj,porozmawiaj,a pozniej pisz...ludzie to czytaja i wprowadzasz innych w blad...
POKAŻ KOMENTARZE (3)