Objawy alergii fot. Fotolia

Objawy alergii - 5 najważniejszych symptomów uczulenia

To nie jest problem wyłącznie najmłodszych. Uczulenie może pojawić się w każdym wieku. Wtedy należy zbadać, co je wywołuje i… wyleczyć.
Marta Wilczkowska / 08.06.2015 08:48
Objawy alergii fot. Fotolia
Naukowcy cały czas głowią się, dlaczego liczba alergików ciągle rośnie. Winny wszystkiemu jest błąd w działaniu układu odpornościowego, który potencjalnie niegroźne czynniki (np. pyłki, składniki pokarmowe) traktuje jak wrogów i zaczyna zwalczać. Nie wiadomo jednak do końca, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast dokładnie, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju alergii. Poznaj 5 najważniejszych z nich!

Jak rozpoznać objawy alergii?

1. Męczący kaszel

Wyjątkowo silny, zwykle suchy. Nasila się w czasie kontaktu z alergenem (może to być np. w nocy – w przypadku alergii na roztocze). Nie towarzyszą mu gorączka ani inne typowe dla przeziębienia objawy. Z czasem może prowadzić do duszności i rozwoju astmy oskrzelowej.

2. Zapalenie spojówek

Oczy pieką, łzawią, swędzą. Gałki są przekrwione, pojawia się, obrzęk powiek, często światłowstręt. Objawy wyraźnie nasilają się po wyjściu na spacer, bo zwykle są związane z alergią na pyłki roślin. Najczęściej występują w duecie z katarem.

3. Kłopoty gastryczne

Objawy ze strony układu pokarmowego najczęściej dotyczą małych alergików. W przypadku niemowląt może to być nadmierne ulewanie pokarmu, bóle brzuszka, ciągłe wzdęcia, biegunka z domieszką śluzu. Pojawiają się od kilku godzin do kilku dni po zjedzeniu uczulającego pokarmu.

4. Katar sienny

Wydzielina pojawia się nagle, jest wodnista, przezroczysta. Najpierw przez jakiś czas po prostu kapie ci z nosa, potem pojawia się uczucie zatkania nosa (bez żadnej wydzieliny) i serie kichnięć (po kilka lub nawet kilkanaście razy). Towarzyszy temu jeszcze świąd nosa i okolic.

5. Wyprysk alergiczny

To zaczerwienione grudki, które pojawiają się na skórze, pękają i sączą. Towarzyszy im swędzenie. Skóra jest szorstka, łuszczy się. Nie wolno jednak jej drapać, bo to prowadzi do nadkażeń bakteryjnych. Najbardziej uciążliwym rodzajem wyprysku jest atopowe zapalenie skóry (AZS).

Poznaj skuteczne sposoby na walkę z objawami alergii:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/22.04.2018 23:30
ja też stosuję Allertec. dla mnie jest najlepsza opcją jakiej próbowała ze wszystkich leków tego typu. jak go połknę to po chwili alergia przechodzi i mam spokój na 24 godziny.
/20.04.2018 14:54
Alergikiem jestem od lat, więc objawy znam dobrze. Gorzej z ich łagodzeniem. Teraz mam polecony przez męża :) allertec i faktycznie się sprawdza. Szybko łagodzi kichanie i katar, a nawet oczy mi mniej łzawią. W tym roku będzie mi dużo lepiej przetrwać sezon pylenia brzozy i traw.
/15.03.2018 22:04
Musze się zgodzić ze swoim przedmówcą. Alergia dopadła mnie po trzydziestce, mimo iż przez długi czas zapierałam się, że to pewnie kolejne wiosenne przeziębienie. Niestety testy potwierdziły alergię i gdyby nie wspomniany lek, byłoby marnie. Oczy mnie swędziały i nawet pojawiła się w nich taka jakby galaretka. Po leku mi przechodzi.
POKAŻ KOMENTARZE (5)