Objawy alergii

Gwałtowne napady kichania i kaszlu, katar, duszności, zapalenie spojówek, rozmaite wysypki to najczęstsze objawy alegrii. Medycyna definiuje ją jako "nadwrażliwość, uczulenie, stan nadwrażliwości organizmu w następstwie zadziałania alergenów".

Gwałtowne napady kichania i kaszlu, katar, duszności, zapalenie spojówek, rozmaite wysypki to najczęstsze objawy alegrii. Medycyna definiuje ją jako "nadwrażliwość, uczulenie, stan nadwrażliwości organizmu w następstwie zadziałania alergenów".

Objawy alergii

Fot. Depositphotos

Najczęściej objawy alergii pojawiają się w dzieciństwie. Ale zdarza się również, że alergia dotyka nas w dorosłym życiu. Wszystko zależy od tego, kiedy człowiek zetknie się z czymś, co go uczula.. Co może nas uczulać? Najczęstszymi alergenami są roztocza kurzu, pyłki roślin, jad owadów, wełna, pierze, sierść zwierząt, a także leki, jedzenie, kosmetyki, środki czystości. Lista ta może być stanowczo dłuższa, gdyż uczulać może praktycznie wszystko.

Objawy alergii przede wszystkim pojawiają się w górnych drogach oddechowych i na skórze, gdyż właśnie przez skórze lub z wdychanym powietrzem przedostają się do naszego organizmu alergeny.

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście uczulają nas dane substancje, musimy zrobić testy uczulające. Polegają one na wprowadzeniu do skóry minimalnych ilości różnych substancji i obserwowaniu reakcji organizmu. Testy takie już w ciągu kilku minut pozwolą nam potwierdzić, które substancje nas uczulają. Dopiero wówczas możemy zastosować odpowiednie środki. Najlepszym sposobem jest unikanie tego, co nas uczula. Jednak w praktyce nie jest to takie łatwe. Można zatem zastosować odczulanie, czyli podanie alergikowi małych ilości alergenu., po to, aby organizm nauczył się go tolerować. Innym rozwiązaniem jest zażywanie leków, które łagodzą objawy alergii.

Na początku wieku alergia była problemem zaledwie 1 % społeczeństwa. Obecnie choroby alergiczne należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń współczesnej cywilizacji. Alergia nie jest poważną chorobą. Niemniej jednak jest chorobą, z którą nie łatwo żyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/5 lat temu
zgadzam sie szczegolnie z ostatnim zdaniem, ze alergia nie jest choroba z ktora latwo zyc... sama mam alergie i cos o tym wiem, ujawnila sie u mnie w poznym wieku, kiedy skonczylam 20 lat, obecnie mam atopowe zapalenie skory i alergie pokarmowa, unikanie alergenow w dzisiejszych czasach nie jest latwe, dlatego stosuje probiotyk na alergie latopic, po paru tygodniach stoswania objawy alergii znacznie sie zmniejszaja, praktycznie do zera, a przy tym nie ma skutkow ubocznych, jakos wiec daje sobie rade!
/7 lat temu
chszonkanie.smarkanie
/8 lat temu
Z alergią trudno życ, jednakże trzeba się z tym po prostu pogodzić. Ja każdego miesiąca jeżdżę na odczulanie, co tanie nie jest, a i tak nie przynosi 100% rezultatów. Natomiast sezonowo stosuję dodatkowe leki odczulające oraz aerozol do nosa, zazwyczaj rhinocort i euphorbium.
POKAŻ KOMENTARZE (6)