POLECAMY

Objaw Raynauda – uciążliwy problem

Wiele osób uskarża się na uciążliwy problem polegający na zaczerwienieniu dłoni, połączonym z ich zdrętwieniem i bólem, pojawiającym się pod wpływem zimna. Na czym polega tajemniczy objaw Raynauda?
Objaw Raynauda – uciążliwy problem

Nagły skurcz naczyń

Objaw Reynauda polega na gwałtownym skurczu naczyń krwionośnych pod wpływem różnych czynników, takich jak zimno, stres czy silne emocje lub niektóre leki. Pojawić się może także bez wyraźnej przyczyny, napadowo i w najmniej oczekiwanej chwili.

Występuje on w obszarach naszego ciała, które są najdalej wysunięte, tj. na dłoniach, małżowinach usznych, nosie, rzadziej na stopach i języku. Po szybkim skurczu naczyń krwionośnych dochodzi do zblednięcia skóry wspomnianych wyżej okolic, a następnie zasinieniu i ich zaczerwienieniu. Towarzyszy temu mrowienie, pieczenie i ból.

Choroba czy objaw?

Medycy wyróżniają pierwotną postać objawu Raynauda, dla której określono odrębną jednostkę chorobową – chorobę Raynauda, a także wtórny objaw Raynauda występujący w przebiegu wielu chorób, głównie reumatycznych.

Polecamy: Odmrożenia, czyli zimno, zimniej, najzimniej

Pierwotna choroba Raynauda

Choroba Raynauda najczęściej dotyka dziewczęta w młodzieńczym wieku, które często cechuje niskie ciśnienie krwi. Pod wpływem silnych emocji bądź chłodnego powietrza lub wody pojawiają się charakterystyczne objawy, które stanowią nieprzyjemną dolegliwość.

Wtórny zespół Raynauda

Objaw Raynauda występuje w przebiegu wielu chorób głównie o charakterze reumatycznym. Często jest jedynym objawem, który wyprzedza na kilka lat ujawnienie się reumatoidalnego zapalenia stawów, twardziny, tocznia lub innej patologii. Zespół Raynauda może towarzyszyć innym stanom, takim jak choroby naczyń krwionośnych (miażdżyca, choroby autoimmunologiczne), krwi (szpiczak, białaczki), nerwów obwodowych (zespół cieśni nadgarstka) czy w zakażeniach wirusami zapalenia wątroby B i C.

Także wiele zawodów, w których praca wymaga narażenia rąk na wibracje czy zimno może wiązać się z wywołaniem napadów objawu Raynauda. U osób stosujących niektóre leki (doustną antykoncepcję, B-blokery, interferon) objaw Raynauda może zostać zainicjowany wspomnianymi substancjami.

Zimny problem

Jak dotąd medycynie nie udało się ustalić dokładnego mechanizmu powstawania objawu Raynauda. U osób z tym schorzeniem stwierdza się zwiększoną ilość receptorów dla neuroprzekaźnika – noradrenaliny. Szacuje się, że objaw Raynauda występuje u 3-4 % populacji ludzkiej, a najczęściej notuje się go u mieszkańców klimatu chłodnego. Kobiety cierpią z jego powodu znacznie częściej (4-9 razy) niż mężczyźni.

W większości przypadków objaw Raynauda ograniczony jest to zaczerwienia i bólu palców, zaś u niektórych osób może on powodować owrzodzenie rąk, a nawet martwicę palców.

Zobacz też: Kapilaroskopia - znajdź przyczynę marznących dłoni

Badanie czubka palca

W celu diagnostyki objawu Raynauda wykonuje się kapilaroskopię. Badanie to polega na ocenie przepływu krwi przez drobne naczynia włosowate palców dłoni (w wałach paznokciowych). Można też wykonać próbę prowokacyjną, polegającą na zanurzeniu dłoni w zimnej wodzie.

Czego unikać?

Objaw Raynauda nie wymaga leczenia. Chorzy muszą mieć świadomość, na czym polega ta przypadłość oraz powinni unikać czynników ją wywołujących. Należy zaprzestać palenia tytoniu, wystrzegać się zimnej wody i picia chłodnych napojów oraz nie stosować leków zwężających naczynia krwionośne, kofeiny i doustnej antykoncepcji. U osób młodych ta przykra przypadłość najczęściej ustępuje samoistnie kiedy chory wychodzi z okresu dojrzewania.

Leczenie farmakologiczne

U chorych, u których zabiegi profilaktyczne nie zdały egzaminu, a także objaw Raynauda jest wysoce nasilony, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Stosuje się leki rozszerzające tętnice, takie jak azotany (nitroglicerynę w maści) lub antagoniści kanałów wapniowych (nifedipina, amlodipina) oraz leki blokujące receptor alfa (prozasyna).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)