POLECAMY

O czym świadczą obrzęki

Nie są chorobą, ale nie należy ich lekceważyć. To sygnał, że w organizmie nie wszystko jest w porządku.
O czym świadczą obrzęki fot. Dreamstime.com

Gdy zauważysz obrzęki, koniecznie sprawdź, co może być ich przyczyną. Nie pojawiają się bowiem bez powodu. Obrzęki się tworzą, gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynu. Przyczynami tego mogą być m.in.: siedzenie godzinami w jednej pozycji (np. przed telewizorem), brak snu, picie wieczorem dużej ilości alkoholu, ale także niektóre schorzenia, również przewlekłe.

Brzuch i piersi
Zwykle przyczyną dolegliwości jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W drugiej połowie cyklu powiększa się nie tylko obwód pasa, lecz także pojawiają się obrzęki piersi, nóg, twarzy i dłoni. Nie ma powodu do obaw. Aby uchronić się przed tymi typowo kobiecymi obrzękami, powinnaś dużo pić i mało solić. Pomogą też masaże całego ciała. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i masz silne obrzęki piersi, brzucha i innych części ciała, poproś lekarza o zmianę preparatu na inny. Przyczyną są hormony zawarte w pigułkach (estrogeny), gdyż zatrzymują wodę w organizmie.


Kostki
Mogą sygnalizować niewydolność krążenia. Zrób prosty test. Jeśli po uciśnięciu obrzęku w ciele pozostanie dołek, wskazuje to na kłopoty z sercem. Gdy opuchlizna zwiększa się w czasie snu, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo może to być objaw poważniejszej choroby. Specjalista zaleci dalsze badania, m.in. EKG – zwykłe i wysiłkowe, analizę krwi i inne.


Pod oczami
Zwłaszcza rano, po wstaniu, mogą być objawem złej pracy nerek. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli obrzęki (tzw. ciastowate) utrzymują się cały dzień na twarzy, stopach i dłoniach. To skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody.

Łydki i stopy
Uczucie ciężkości nóg i opuchnięte kostki są najczęściej pierwszym objawem choroby żylakowej nóg. Przyczyną jest niedostateczna elastyczność zastawek w żyłach. Na tym etapie choroby wystarczy łykać preparaty zawierające substancje uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne, czyli z escyną i rutyną (rutyna jest m.in. w owocach cytrusowych). Warto także rano i wieczorem masować łydki żelem (np. Aescin Beauty) wzmacniającym żyły (od kostek do serca). Kiedy tylko możesz, kładź nogi wyżej niż resztę ciała. To powinno pomóc.


Dłonie i palce
Przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
W tym wypadku puchną przede wszystkim drobne stawy palców rąk. Przy RZS charakterystyczna jest także tzw. poranna sztywność stawów. Jeśli zaobserwujesz u siebie ten objaw, jak najszybciej idź do lekarza. RZS jest nieuleczalne, ale dzięki wczesnemu wykryciu można spowolnić, a nawet zahamować rozwój choroby.


Cała twarz i powieki
Nalana twarz i opuchnięte powieki są często oznakami kłopotów z tarczycą. O chorobie świadczą także m.in.: ciągłe zmęczenie i senność, tycie mimo braku apetytu, uczucie zimna. Aby stwierdzić niedoczynność, trzeba wykonać badanie poziomu hormonu TSH. Leczenie polega na podawaniu hormonów tarczycy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)