O czym należy pamiętać przed podróżą do Indii?

Indie kuszą odmienną kulturą, gorącym klimatem i pięknymi krajobrazami. Warto jednak pamiętać, że warunki higieniczne w wielu regionach Indii nie są najlepsze. W związku z tym w czasie podróży należy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami.
O czym należy pamiętać przed podróżą do Indii?

Na co warto się zaszczepić?

Aby wjechać na teren Indii Polacy nie muszą posiadać żadnych obowiązkowych szczepień. Mimo to, ze względu na zagrożenie, europejczykom zaleca się posiadanie ważnych szczepień przeciwko: zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, poliomyelitis oraz durowi brzusznemu.

Osoby wybierające się na dłużej warto także zaszczepić przeciw wściekliźnie i meningokokowemu zapaleniu mózgu.

Jeśli turysta przyjeżdża do Indii z kraju z odnotowanymi przypadkami żółtej gorączki, musi koniecznie zachować środki ostrożności i wykonać przed przyjazdem szczepienie ochronne.

Polecamy: Na czym polega choroba morska?

Uwaga na wszędobylskie komary

W okresie monsunu w Indiach istnieje zagrożenie zakażenia malarią. Należy w związku z tym stosować środki ochronne takie jak: moskitiery i substancje odstraszające komary. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych, który zależnie od trasy podróży zaleci odpowiedni lek przeciwmalaryczny.

Niektóre z leków stosowanych profilaktycznie należy zacząć przyjmować już przed podróżą. Dlatego nie należy zwlekać z konsultacją lekarską do ostatniej chwili.

Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

W Indiach należy zwracać szczególną uwagę na to, co spożywamy. Wybierajmy czyste klimatyzowane restauracje zamiast ulicznych stoisk z jedzeniem. Dokładnie myjmy owoce i warzywa przed spożyciem. Do picia nadaje się woda i napoje butelkowane lub w inny sposób fabrycznie zamknięte.

Kuchnia indyjska bardzo różni się od polskich specjałów. Bezpieczniej jest spokojnie i powoli decydować się na nowości kulinarne. Początkowo mogą pojawić się niewielkie dolegliwości żołądkowe z biegunką włącznie. Wynikają one z potrzeby przystosowania się organizmu do innych produktów, przypraw, odmiennej flory bakteryjnej. Te dolegliwości na ogół ustępują bez żadnych następstw.

Polecamy: Niezbędnik podróżnika

Indyjskie słońce też bywa szkodliwe

Indie to kraj o gorącym klimacie. Przed podróżą należy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z filtrem UV - SPF przynajmniej 15. Jest to szczególnie ważne dla osób o jasnej karnacji, blond i rudych włosach, a także osób starszych i dzieci.

Na każdą wyprawę czy choćby dłuższy spacer należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość płynów. Ciało mocno poci się w wysokich temperaturach, uzupełnienie płynów ochroni nas przed odwodnieniem organizmu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Pani doktor artykuł przydatny ale kilka małych poprawek - NIE STOŁOWAĆ SIĘ W DROGICH, czystych, KLIMATYZOWANYCH RESTAURACJACH, ale wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi (choćby i na ulicy). Oznacza to, że jedzenie nie leży tygodniami ale jest zawsze świeże i przygotowywane na bieżąco. Jeśli już musimy jeść surowiznę, to tylko przygotowywaną przez siebie, umytą w PRZEGOTOWANEJ wodzie z dodatkiem detergentu albo w nadmanganianie potasu. Zęby też myjemy w gotowanej wodzie. Nie pijemy napojów Z LODEM - przeważnie jest to po prostu zamrożona kranówa. ALE - możemy sobie pozwolić na szklankę wyciśniętego soku z pomarańczy lub z trzciny cukrowej (zakwasza się go cytryną), gdyż ameba ginie w kwaśnym środowisku. Dziękuję