Robot/fot. Fotolia

Nogi dla sparaliżowanych

Skonstruowano system sterowania naśladujący działanie układu nerwowego. Dzięki niemu sparaliżowani ludzie będą mogli chodzić. Nowo skonstruowane nogi powtarzają czynność chodzenia oraz ją nadzorują. Przypomina to naukę stawiania pierwszych kroków – czytamy na stronie rp.pl w artykule „Pewne nogi robota”.
/ 16.07.2012 10:26
Robot/fot. Fotolia

Mechanizm skonstruowali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Nogi robota zawierają sztuczne centrum kontroli i czujniki, które odwzorowują naturalny sposób ludzkiego chodzenia. Działaniem mięśni zarządza system informatyczny wysyłający rytmicznie informacje.

Wzorcem dla centralnego generatora są komórki nerwowe z odcinka lędźwiowego rdzenia kręgowego, które wytwarzają powtarzające się sygnały. Centralny generator (składający się z dwóch neuronów)najpierw wysyła, a później kontroluje sygnały zbierane z wszystkich części ciała odpowiedzialnych za chodzenie. Z czasem system sterowania coraz bardziej się rozwija.

Neurony, znajdujące się w generatorze, wysyłają rytmiczne impulsy na przemian. Gdy noga dotyka podłoża, wysyłane są w przeciwną stronę. Oznacza to, że robot nie tylko naśladuje ludzkie ruchy wykonywane podczas chodzenia, ale także jest w stanie je kontrolować.

Zobacz także: Stworzono trwalsze protezy stawów biodrowych

Źródło: rp.pl, 11.07.2012/ej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)