Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia!

Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.
Nawet pacjenci po ciężkich zawałach serca odnoszą korzyści płynące z zaprzestania nałogu – donosi grupa bostońskich naukowców na łamach „American Journal of Cardiology”.
/ 03.09.2010 00:02
Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.

Do tej pory wiadomo było, że zerwanie z uzależnieniem łączy się u pozawałowych pacjentów z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia drugiego ataku oraz z dłuższym przeżyciem. Badacze zastanawiali się, czy podobne korzyści odnoszą pacjenci, u których w przebiegu zawału doszło do znacznego upośledzenia funkcji serca, szczególnie jego lewej połowy.

Odpowiedź na to pytanie przyniosło badanie przeprowadzone na ponad 2200 chorych z dysfunkcją lewej komory. U pacjentów, którzy ostatniego papierosa zapalili w dniu zawału, aż o 30% zmniejszyło się ryzyko śmierci, wystąpienia kolejnego ataku czy hospitalizacji spowodowanej niewydolnością mięśnia sercowego. Poprawiła się zarówno długość ich życia, jak i jego jakość. 

Zdaniem kardiologa dr. Amila M. Shaha – lidera grupy naukowców z Bostonu, wyniki nie są zaskakujące. Apeluje on do lekarzy, aby zwracali większą uwagę na ten „palący problem”. Inne badania sugerują bowiem zwiększenie procentu sukcesów w rzucaniu palenia u pacjentów, którzy w trakcie swojego pobytu w szpitalu otrzymali pomoc w walce z nałogiem.

(Źródło: American Journal of Cardiology/kp/mk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA