Aparat ortodontyczny fot. Panthermedia

Niewidoczne aparaty ortodontyczne

Ze względu na rodzaj pracy nie mogę sobie pozwolić na noszenie aparatu ortodontycznego. Czy jest jakaś inna metoda wyprostowania zębów?
/ 17.05.2011 14:49
Aparat ortodontyczny fot. Panthermedia
Na pytanie odpowiada stomatolog Magdalena Pieniążek

Tak, są już takie sposoby i coraz więcej pacjentów o nie pyta.
- Rosnącym zainteresowaniem cieszy się nieinwazyjna metoda terapii ortodontycznej (przeznaczona zwłaszcza dla osób dorosłych), tzw. Clear Aligner. Są to przezroczyste nakładki, które prostują zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i zdejmowane. Są niewidoczne i bezbolesne,  zapewniają wysoki komfort użytkowania. Pacjent dostaje trzy szyny: od miękkiej do najtwardszej i przechodzi przez kolejne etapy prostowania. Cena leczenia waha się od 7 do 9 tys. zł i zależy od tego, ile faz jest potrzebnych w procesie prostowania. Nie opłaca się więc leczyć tą metodą wad bardziej skomplikowanych, bo konieczna jest większa liczba etapów, co podnosi koszt.

- Oprócz tej metody dostępna jest także udoskonalona wersja klasycznych aparatów z tzw. zamkami estetycznymi wykonanymi z porcelany czy kryształu. Są znacznie mniej widoczne od starszych typów, ale proces leczenia trwa dłużej. Stosuje się je przy mniejszych wadach,
a koszt leczenia trwającego 2–2,5 roku to około 7–8 tys. 

- Dla pacjentów potrzebujących dużych przemieszczeń (na przykład po usunięciu zębów) odpowiednie są aparaty samoligaturujące. Ich zaletą jest też to, że można robić dłuższe przerwy między wizytami u specjalisty, ale są niestety nieco widoczne. Często polecamy je osobom, które pracują za granicą i nie mogą być co miesiąc na wizycie kontrolnej. Koszt leczenia to ok. 7–8 tys. zł. 
- Widoczność aparatu redukują także tzw. modele językowe (lingwalne). Jest to jednak leczenie dużo droższe (całkowity koszt sięga 10–12 tys. zł) i mniej komfortowe dla pacjenta, bo aparat, ze względu na umieszczenie, czasem rani język.  Znajduje zastosowanie u niewielkiej liczby pacjentów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/03.05.2015 11:56
Czasami wydaje mi się, że niektórzy ludzie plotą na forach takie głupoty, tylko po to żeby coś gadać. Ludzie opanujcie się! Świat nie jest czarno-biały.
/28.04.2015 20:11
Dobry post polecam Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.
/03.12.2013 14:20
Można i napotkać na kosmetyczki, które owe nakładki zakładają, ale ja akurat nie zaryzykowałam. Bałam się, że coś pójdzie nie tak. Niby to nic trudnego, ale jednak... Zdecydowałam się na doktora Rojka (jestem z Olsztyna) i podobnie jak Milka jestem zadowolona. Nakładki nie są tak widoczne jak aparat, a naprawdę skuteczne.
POKAŻ KOMENTARZE (6)