oddawanie nasienia

Na pomoc niepłodnym parom – jak zostać dawcą nasienia?

Kto i w jaki sposób może oddać nasienie, by pomóc niepłodnym parom? Gdzie oddaje się próbki? Sprawdziliśmy!
/ 10.08.2016 12:06
oddawanie nasienia

Jak wynika ze statystyk, niemal w połowie przypadków trudności z poczęciem dziecka mogą wynikać z czynnika męskiego. Niepłodność to choroba, którą można leczyć, jednak diagnoza może być trudna do zaakceptowania. Dotyczy to w szczególności niepłodnych mężczyzn, u których nie stwierdza się obecności plemników w nasieniu. W walce o potomstwo przychodzą im tzw. banki nasienia, funkcjonujące w ramach większości klinik leczenia niepłodności na świecie. Mogą się do nich zgłaszać anonimowi dawcy i oddać swoje nasienie potrzebującym parom.

Czy mogę oddać swoje nasienie?

Nie każdy chętny mężczyzna może zostać dawcą nasienia. Posiadanie własnego potomstwa czy brak odczuwanych dolegliwości zdrowotnych nie wystarczy – konieczna jest pogłębiona analiza stanu zdrowia i liczne badania. Proces weryfikacyjny złożony jest z kilku etapów. Warunkiem kwalifikacji do programu dawstwa nasienia jest pozytywne przejście każdego z nich.

– Dawcą nasienia może zostać zdrowy mężczyzna w wieku 18-40 lat. Kwalifikacja obejmuje dokładny, pogłębiony wywiad medyczny, diagnostykę oraz konsultacje lekarskie, a także wizytę u psychologa. W pierwszym etapie przeprowadzamy badania laboratoryjne, które mają na celu potwierdzenie dobrego stanu zdrowia kandydata oraz wykluczenie zaburzeń jego płodności. Na tym etapie wykonujemy m.in. badania ogólne i infekcyjne, specjalistyczne badania genetyczne, a także komputerowe badanie nasienia metodą CASA. Wyniki wszystkich badań poddawane są szczegółowej analizie, a następnie omawiane podczas konsultacji lekarskiej. Obowiązkowym etapem procesu jest również rozmowa z psychologiem. Omawia on z dawcą prawne i emocjonalne konsekwencje oddania nasienia, a także pomaga podjąć mężczyźnie w pełni świadomą decyzję. Psycholog, podczas wizyty, potwierdza też stan emocjonalny oraz zdrowie psychiczne dawcy, a także motywacje do podjęcia tego kroku – mówi dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Dlaczego w nasieniu nie ma plemników?

Jak i gdzie oddać próbkę?

Jeśli dawca pozytywnie przeszedł proces kwalifikacji, kolejnym krokiem jest pobranie materiału. Nasienie oddawane jest kilkukrotnie w drodze masturbacji do specjalnego, jałowego pojemnika. Może ono zostać oddane jedynie podczas wizyty w klinice.

– Personel kliniki dba o to, by cały proces odbył się w intymnych i niestresujących dla dawcy warunkach, możliwie szybko i sprawnie. Ważne, by w okresie poprzedzającym oddanie nasienia mężczyzna powstrzymał się od aktywności seksualnej przez około 2-7 dni. Materiał, przed przekazaniem go biorcom, musi zostać poddany okresowi tzw. kwarantanny. Trwa on około 4-6 tygodni i ma na celu wyeliminowanie ryzyka ewentualnych chorób infekcyjnych. Przeciętnie – podczas całego procesu dawstwa – odbywa się od 4 do 5 wizyt donacyjnych, czyli takich, podczas których mężczyzna oddaje nasienie. Ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie – z reguły odbywają się one z kilku/kilkunastodniowym odstępem – dodaje specjalista.

Pomoc psychologa w trakcie leczenia niepłodności 

Ważne formalności

Procedura dawstwa jest uregulowana zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o leczeniu niepłodności, wytycznymi międzynarodowych stowarzyszeń medycznych, dyrektyw unijnych i dobrych praktyk europejskich banków nasienia.

Podczas procesu, zarówno dawca, jak i biorca nasienia, podpisują odpowiednie zgody i oświadczenia, a także zapoznają się z informatorami, zawierającymi różne aspekty dawstwa i biorstwa. Żadnej ze stron procesu nie są udostępniane informacje, które mogą umożliwić identyfikację dawcy lub biorcy. Bank nasienia zapewnia pełną anonimowość całego procesu – podsumowuje dr Andrzej Hajdusianek.

Ile kosztuje leczenie niepłodności?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)