Niedobór żelaza - problem wielu Polaków

Jak wykazują badania, wielu Polaków cierpi na niedobór żelaza. Brak tego pierwiastka może wywołać anemię i wiele niepokojących zmian w organizmie, m.in. problemy ze skórą, włosami, paznokciami.
/ 08.08.2009 11:13
Jak wykazują badania, wielu Polaków cierpi na niedobór żelaza. Brak tego pierwiastka może wywołać anemię i wiele niepokojących zmian w organizmie, m.in. problemy ze skórą, włosami, paznokciami.

Żelazo jest istotnym składnikiem krwi, ma ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonowania poszczególnych komórek, jak i całego organizmu. Żelazo tracimy w różny sposób, także przez pocenie się, złuszczanie naskórka. Według danych amerykańskich naukowców dorosły człowiek przeciętnie traci dziennie od 0,5 do 1 mg żelaza, przy zawartości w organizmie 4-5 g. Kobiety szczególnie dużo podczas obfitych miesiączek, źle prowadzonych kuracji odchudzających. Wszyscy – jeśli się źle odżywiają.
- Osoby z niedokrwistością często skarżą się na stałe uczucie zmęczenia, obniżoną sprawność fizyczną i senność – mówi dermatolog Katarzyna Prystupa. – Maja kłopoty ze skórą, włosami, paznokciami i błonami śluzowymi. Skóra robi się blada, sucha i szorstka. Włosy są cienkie i łamliwe, wypadają. Także płytki paznokci stają się łamliwe i kruche jak skorupka jajka. Warto wiedzieć, że łamliwość paznokci jest często wczesnym objawem anemii.

Żelazny przyjaciel

Dość charakterystyczne objawy dotyczą opuszek palców. Skóra w tym miejscu robi się bardzo wrażliwa na dotyk, zwłaszcza u kobiet, które wykonują dużo prac domowych. Naskórek grubieje i pęka. Mogą się też złuszczać wargi, pojawiać zajady. Zmiany na wargach występują czasami łącznie z zanikaniem śluzówki jamy ustnej i języka.

Żelazo w znacznym stopniu decyduje o naszym wyglądzie. Żadna kobieta nie może marzyć o gładkiej skórze, bujnych i lśniących włosach, mocnych paznokciach, jeśli nie zapewnimy organizmowi właściwej dawki tego pierwiastka.

Co zatem robić? Właściwie się odżywiać. Jeść m.in. wątrobę cielęcą lub wołową, śliwki, suszone morele, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, rodzynki, kiełki pszenicy, razowy chleb. Jeśli jednocześnie jada się produkty roślinne ze zwierzęcymi, przyswajalność żelaza wzrasta prawie trzykrotnie.
To ważna informacja ponieważ pierwiastek ten jest trudno wchłaniany. Możemy więc np. przygotować wątróbkę z cebulką i zagryźć razowym chlebem.

Niedobór żelaza możemy też uzupełnić specjalnymi preparatami. W aptekach wybór jest ogromny. W przypadku znacznych niedoborów trzeba pójść do lekarza.

źródło: mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA