Nie daj się rakowi - dużo zależy od Ciebie!

Nie daj się rakowi - dużo zależy od Ciebie!

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu - to tylko niektóre z czynników wpływających na stan naszego zdrowia. A zależą przecież wyłącznie od nas samych. Podobnie jest z profilaktyka nowotworów. Czy wiesz, jak skutecznie uchronić się przed rakiem?
/ 20.09.2010 01:00
Nie daj się rakowi - dużo zależy od Ciebie!

Przede wszystkim pamiętaj o badaniach profilaktycznych. Są kluczem do wczesnej diagnozy różnych schorzeń i gwarantują większą szansę ich wyleczenia. Szczególnie ważne miejsce zajmują badania profilaktyczne w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Warto zatem przestrzegać kilku prostych reguł by mieć większą kontrolę nad swoim zdrowiem:
1.  W pierwszej kolejności kobiety już od 20 roku życia powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi w celu wykrycia jakichkolwiek podejrzanych zmian. Do tego u trochę starszych lecz ciągle młodych pań tzn. po 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania mammograficznego raz na 2 lata.
2. Nie mniej istotne jest regularne badanie ginekologiczne oraz cytologia wykonywana przynajmniej raz na 3 lata. Panowie z kolei, po 50 roku życia raz w roku powinni skontrolować swoją prostatę.
3. Panowie i panie po 40 roku życia powinni raz w roku przeprowadzić badanie na krew utajoną w kale w celu wczesnego wykrycia nowotworów jelita grubego.
Przestrzegając tych kilku terminów możemy dużo skuteczniej ochronić siebie przed najczęściej występującymi chorobami nowotworowymi: rakiem piersi, rakiem prostaty i rakiem jelita grubego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)