Oliwa Extra Virgin

Najlepsza dieta dla mózgu

Mimo że mózg stanowi jedynie 2% masy ciała dorosłego człowieka, pobiera w spoczynku aż 20% energii z pożywienia. Nie bez znaczenia jest więc dla niego rodzaj pokarmu.
/ 14.09.2010 00:01
Oliwa Extra Virgin

Paliwem dla naszego mózgu jest glukoza, której potrzebuje on w ilości aż 100 mg na minutę. By stale utrzymać odpowiedni poziom glukozy, powinniśmy spożywać produkty bogate w cukry złożone, np. pełnoziarniste pieczywo, niełuskany ryż, kasze, ziemniaki, fasolę czy suszone owoce. Powinniśmy natomiast ograniczyć słodkości, które co prawda błyskawicznie podnoszą poziom cukru, jednak równie szybko występuje spadek jego wartości.

Witaminy z grupy B, żelazo, cynk i magnez są niezbędne w procesach zapamiętywania, logicznego rozumowania czy koncentracji. By dostarczyć odpowiednią ilość tych składników pokarmowych możemy wzbogacić dietę o różnego rodzaju nasiona, pestki, rośliny strączkowe oraz mięso.

Nie trzeba chyba wspominać o kwasach Omega-3, których bogatym źródłem są przede wszystkim ryby. Z taką dietą żadne egzaminy, testy czy wyzwania dnia codziennego nie powinny stanowić dla nas problemu. (kp/am)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)