POLECAMY

Oto 9 zawodów, które są najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia (chociaż pozornie wydają się niegroźne)

Nie, nie chodzi o ryzykującego życiem żołnierza, policjanta, kierowcę rajdowego czy połykacza noży… W rankingu amerykańskiej organizacji znalazły się zawody na pierwszy rzut oka wydające się spokojne i bezpieczne, a jednak bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Oto 9 zawodów, które są najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia (chociaż pozornie wydają się niegroźne) fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Organizacja U.S. Department of Labor's Occupational Information Network przebadała przedstawicieli 974 zawodów, które są związane z niebezpiecznymi warunkami pracy. Celowo z góry odrzucono profesje takie jak żołnierz czy policjant, w których występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Badano kwestie nieoczywiste – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Takie, które wiążą się z narażeniem zdrowia na przykład na zagrażające mu wirusy czy bakterie, zanieczyszczenia, wahania ciśnienia czy promieniowanie słoneczne.

Stopień, w którym dany zawód zagraża zdrowiu, oceniono w skali od 0 do 100 punktów. Wyniki okazały się być naprawdę zaskakujące.

Które profesje są zatem najbardziej niekorzystne dla naszego zdrowia i mogą wręcz skracać życie?

Miejsce 1.: histolog

Nie spodziewaliście się tego, prawda? Okazuje się, że najbardziej niebezpieczny jest zawód histologa, który bada próbki wycinków tkanek, przez co codziennie jest narażony na szkodliwe działanie grzybów, wirusów i bakterii. Ktoś, kto spędza dni w laboratorium, okazuje się najbardziej ryzykować swoim zdrowiem!

W rankingu histolog zebrał 63,8 punktu na 100 możliwych.

Miejsce 2.: stewardessa

Znowu zaskoczenie: kto by się spodziewał, że kobiety (a czasem tez mężczyźni, bo nie zapominajmy, że istnieją też stewardzi), które pracują na pokładach samolotów, są tak bardzo narażone na niekorzystne warunki pracy. W ich przypadku chodzi o zaburzanie prawidłowego funkcjonowania organizmu poprzez częste podróże, zmiany klimatu, ciśnienia, stref czasowych, a także pór dnia.

Co więcej, stewardessy często narażone są także na liczne infekcje (przebywają w dużych skupiskach ludzi), a także wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Zawód ten zdobył niechlubne 62,3 punktu na 100.

Miejsce 3.: dentysta

Ostatnie miejsce na podium to dentysta – jeden z kilku medycznych zawodów, które znalazły się w rankingu. Przedstawiciele tej profesji nie dość, że często miewają problemy z kręgosłupem (od pochylania się nad pacjentami), to jeszcze są szczególnie narażeni na infekcje, choroby bakteryjne i wirusowe oraz zanieczyszczenia.

Dentyści zebrali w rankingu 62,9 punktu.

Dentofobia - strach przed dentystą

Miejsce 4.: anestezjolog

Pozostajemy w obszarze zawodów związanych ze służbą zdrowia.  W przypadku anestezjologów, ale też pielęgniarek, bo ich zawód uznano za równie niebezpieczny, problemem jest – znowu – narażenie na choroby, w tym choroby zakaźne. Przedstawiciele tych profesji często łapią infekcje – nic dziwnego, w końcu przebywają na co dzień wśród chorych.

Anestezjolog zebrał w rankingu 61,8 punktu.

Miejsce 5.: weterynarz

Kto z nas nie chciał w dzieciństwie leczyć zwierząt? Ten z pozoru przyjemny i dobrze kojarzony zawód jest jednak prawdziwym polem minowym dla zdrowia – weterynarze codziennie ryzykują zarażeniem się od swoich zwierzęcych pacjentów bakteriami, grzybami czy wirusami, a także chorobami zakaźnymi.

Weterynarz dostał w rankingu 60,2 punktu.

Miejsce 6.: pracownik oczyszczalni ścieków

Zanieczyszczenia, na które narażeni są pracownicy oczyszczalni, mogą powodować u nich choroby układu oddechowego, alergie, infekcje czy inne problemy zdrowotne wywołane przez bakterie i wirusy.

Zawód ten dostał jednak mniej punktów niż plasujący się nad nim weterynarz: dokładnie 58,2 punktu.

Miejsce 7.: pracownik wydobywający ropę naftową lub gaz

Praca przy takich miejscach wydobycia wiąże się ze zwiększonym narażeniem na oparzenia i zanieczyszczenia, a do tego bardzo dużym wysiłkiem fizycznym oraz stresem, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Mimo to zawód ten został oceniony łagodniej niż poprzednio opisane: zdobył 56 punktów na 100.

Miejsce 8.: pilot

Okazuje się, że zawód pilota jest mniej niebezpieczny niż stewardessy, wciąż jednak nastręcza wielu problemów zdrowotnych. Piloci doświadczają bowiem na co dzień silnego promieniowania UV-A, często też odczuwają niebezpieczne dla zdrowia wahania ciśnień oraz narażają się na choroby wirusowe.

Pilot „zarobił” w rankingu 55,7 punktu.

Miejsce 9.: radiolog

Ostatnie miejsce listy zamyka kolejny zawód medyczny. Radiologię uznano za niebezpieczną profesję, ponieważ nadmierne promieniowanie, na które na co dzień narażeni są radiolodzy, może powodować zaburzenia pracy organizmu, a nawet nowotwory. Do tego problemem w ich przypadku jest także siedzący tryb pracy.

Radiologowi przypadło nieco ponad połowa możliwych do zebrania w rankingu punktów: 52,8.

Dwa razy pokonała raka, teraz wspiera innych i przyznaje: rak sprawił, że zaczęłam czuć bardziej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)