POLECAMY

Rzucenie palenia nagle daje lepsze efekty niż stopniowe odzwyczajanie się od nałogu!

Chcesz rzucić palenie? Brytyjscy naukowcy wykazali, że lepiej jest zrobić to z dnia na dzień. Skąd takie wnioski?
Rzucenie palenia nagle daje lepsze efekty niż stopniowe odzwyczajanie się od nałogu!

Badania dr Nicoli Lindson-Hawley z Oxfordu, które sfinansowało British Heart Foundation, objęło grupę blisko 700 ochotników. Połowa z nich rzuciła palenie z dnia na dzień, druga zaś – odzwyczajała się od nałogu stopniowo. Każdy uczestnik eksperymentu miał dostęp do plasterków nikotynowych, mógł też korzystać z porad i wsparcia.

Po pół roku sprawdzono postępy w rzucaniu palenia wszystkich ochotników – okazało się, że w grupie osób, które nagle przerwały uzależnienie, wytrwało 22%, natomiast w drugiej – tylko 15,5%. Wyniki badania opublikowano w piśmie „Annals of Internal Medicine”.

Okazuje się więc, że najlepiej jest rzucić palenie nagle, najlepiej w z góry ustalonym dniu. W czasie, gdy próbujemy zerwać z nałogiem, warto zgłosić się po wsparcie u profesjonalistów – w każdym większym mieście działają Poradnie Pomocy Palącym, w którym można bezpłatnie zasięgnąć porady, skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi, spirometrii czy pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Specjaliści oferują też konsultacje lekarskie oraz wsparcie psychologiczne. Przy wielu z takich palcówkach działają także telefoniczne poradnie pomocy palącym.

Rzucanie palenia może wydawać się trudnym zadaniem, jednak odpowiednia motywacja i konsekwencja w działaniu doprowadzą nas do sukcesu.

Sprawdź, dlaczego warto rzucić palenie i jak to zrobić w naszym dziale Nikotyna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)