POLECAMY

Uważaj! Cierpi na to co 4 kobieta!

To jedna z najczęstszych „babskich” dolegliwości. Na dodatek lubi nawracać. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć nadżerki szyjki macicy
Uważaj! Cierpi na to co 4 kobieta! fot. Fotolia
Jesteś zdrowa jak ryba, więc do ginekologa chodzisz tylko profilaktycznie? To świetnie. Nie zdziw się jednak, jeśli w czasie rutynowego badania lekarz odkryje u ciebie nadżerkę i zaleci dodatkowe badania.

Skąd biorą się nadżerki?


Nadżerką nazywa się niewielką rankę (nadżerka prawdziwa) lub zmianę nabłonka (nadżerka rzekoma) występującą na pograniczu pochwy i szyjki macicy. Nadżerki prawdziwe może spowodować m.in. niewielki mechaniczny uraz, np. otarcie podczas stosunku, czy źle założony tampon. Przyczyniają się też do niej stany zapalne narządu rodnego lub stosowanie niektórych środków chemicznych (np. plemnikobójczych).

Nadżerki rzekome najczęściej powstają na skutek zmian hormonalnych, stanów zapalnych, pęknięcia szyjki macicy podczas porodu. Nadżerka rzekoma może też powstać bez wyraźnej przyczyny. Uwaga! Ten rodzaj występuje zdecydowanie częściej, zwykle u kobiet w wieku 25–35 lat.

Jak rozpoznać objawy nadżerki?


Nadżerka zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości. Żeby można ją było wcześnie wykryć, warto kontrolnie (raz do roku) odwiedzać ginekologa. Objawy, które mogą świadczyć o nadżerce to:
  • upławy,
  • plamienia po stosunku,
  • dyskomfort odczuwany w podbrzuszu,
  • bóle krzyża.

Jak leczyć nadżerki?


Jeśli lekarz rozpozna u ciebie nadżerkę, zleci cytologię i ewentualnie inne badania, np. posiew (gdy wykryje również zakażenie). Czasem wystarczy wyleczyć stan zapalny, by pozbyć się problemu. Jeżeli to nie pomoże, konieczne może się okazać usunięcie nadżerki podczas prostego zabiegu. O tym, jaką metodą go wykonać decyduje lekarz. Do wyboru ma:
  • przymrożenie ciekłym azotem,
  • wypalenie prądem lub laserem (nie boli!).
  • jeśli zaś zmiany są mocno zaawansowane, konieczne bywa wycięcie nadżerki (tzw. elektrokonizacja).

Czytaj także:

Na podstawie artykułu "Nadżerka pokonana", Agnieszka Czechowska/"Pani Domu"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Hej tez miałam nadżreke i niestety musiałam ja wymrozić nic nie bolało :) zabieg około 40 min i tez za pozno poszłam do lekarza więc badajcie sie dziewczyny ;)