Największą nadwagę mają dzieci z podlaskich wsi

Już niemal 20% polskich dzieci ma nadwagę lub cierpi na otyłość – okazuje się, że problem ten jest największy wśród dzieci z podlaskich wsi!
Największą nadwagę mają dzieci z podlaskich wsi

W województwie podlaskim aż 17,3% dziewcząt i 12,7% chłopców boryka się nadmierną masą ciała. Najgorsza sytuacja jest wśród mieszkańców podlaskich wsi – tu problem nadwagi i otyłości wśród nastolatków wynosi 16,4% i jest najwyższy w całym kraju. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego i Głównego Urzędu Statystycznego nadwaga i otyłość to problem, który dotyka niemal 20% dzieci w Polsce.

Dlaczego dzieci nadmiernie tyją? Specjaliści jako główne powody podają:

  • poprawę sytuacji materialnej, z czym wiąże się wzrost dostępu do mniej zdrowych produktów spożywczych;
  • reklamy promujące słodycze, napoje gazowane i fast foody.

– Sytuacja jest na tyle poważna, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań. Jak pokazuje praktyka, otyłość w okresie dzieciństwa prowadzi bowiem do otyłości w wieku dorosłym i niesie za sobą ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych – mówi Remigiusz Filarski z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku.

Jeśli nasze dziecko ma nadwagę lub cierpi na otyłość, najlepiej jest skorzystać z porad doświadczonego dietetyka, który ułoży odpowiednią dla dziecka dietę uwzględniającą wszystkie jego potrzeby żywieniowe.

Zobacz też: Dieta odchudzająca dla dzieci w wieku 10-12 lat

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)