POLECAMY

Oto sposoby na nadpotliwość!

Nadpotliwość to nie tylko problem natury estetycznej, ale często także zdrowotnej. Sprawdź, jak ją zwalczyć!
Oto sposoby na nadpotliwość! fot. Fotolia

Problem nadpotliwości może dotyczyć nawet 1% populacji ludzi. Pomimo że wytwarzany przez skórę pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmierna produkcja staje się często uciążliwą i wstydliwą dolegliwością. Nadpotliwość może również świadczyć o poważnych chorobach, dlatego nie powinno się jej lekceważyć.

Dlaczego się pocimy?

– Pocenie się jest naturalną funkcją fizjologiczną – to element termoregulacji, wyrównujący ciepłotę ciała. Organizm dorosłego człowieka produkuje około kilkaset mililitrów potu na dobę, a jego skład zależy nie tylko od stosowanej diety, ale również od czynników klimatycznych i hormonalnych. Gruczoły potowe najsilniej reagują na wysoką temperaturę, wzmożony wysiłek fizyczny, a także na wyraźne bodźce emocjonalne, takie jak zdenerwowanie, stres czy strach. Do czynników potęgujących wydzielanie potu należą również gorące lub pikantne potrawy oraz używki, takie jak:  kawa, herbata, papierosy, alkohol – mówi dr Małgorzata Kaźmierczak-Oleszczuk, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Anti-Aging INVICTA.

Recepta na swędzącą skórę – kosmetolog radzi

Czy to już nadpotliwość?

O problemie nadpotliwości mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapanować nad ilością wytwarzanego przez nasz organizm potu. Dotyczy to w szczególności dłoni, stóp i pach, rzadziej twarzy oraz innych partii ciała. Wzmożona produkcja potu często występuje wskutek zmian hormonalnych, towarzyszących okresowi dojrzewania, menopauzy czy andropauzy, a także zaburzeń endokrynnych, takich jak choroby tarczycy, cukrzyca, czy hipoglikemia. Jest to tzw. nadpotliwość wtórna. Zdarza się jednak, że przyczyna nadmiernej produkcji potu jest trudna do ustalenia – w takim przypadku mamy do czynienia z nadpotliwością idiopatyczną, czyli samoistną.

Jak sobie radzić z nadpotliwością?

Niestety w walce z problemem nadmiernej potliwości samoistnej samo przestrzeganie higieny osobistej nie powoduje ustąpienia problemu. Usunięcie owłosienia z dołów pachowych zmniejsza rozwój bakterii znajdujących się na skórze, a tym samym minimalizuje nieprzyjemny zapach zalegającego na nich potu. Z pomocą przychodzą również dostępne na rynku dezodoranty i antyperspiranty, a także mydła przeciwbakteryjne lub przeciwpotowe. Poprzez działanie związków antybakteryjnych oraz zamykanie ujścia gruczołów potowych likwidują one nieprzyjemny zapach nawet do 8 godzin.

Osoby cierpiące z powodu nadpotliwości powinny również przestrzegać kilku podstawowych zasad: nie przegrzewać ciała, nosić przewiewne ubrania  z naturalnych tkanin, stosować częste prysznice. Jednak nawet stosując wszystkie powyższe zalecenia, niejednokrotnie nad dolegliwością nie udaje się zapanować.

Redakcja poleca następujące kosmetyki: Sensibio Deo Anti-transpirant, delikatny antyperspirant do skóry wrażliwej, Bioderma, cena: ok. 29 zł/50 ml; Trójaktywny antyperspirant o przedłużonym działaniu Iwostin Aspiria, cena: ok. 29 zł/60 ml; Aquaselin Intensive Women, antyperspirant przeciw zwiększonej potliwości; Chusteczki dezodorujące Crystal Essence, cena: 54 zł/30 sztuk; Naturalny dezodorant na bazie ałunu, cena: 15,99 zł/66 ml; Bloker Ziaja, cena: ok. 7 zł/60 zł.

Lekarz pomoże na nadpotliwość

Pacjentom skarżącym się z powodu nadmiernej potliwości z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Do najbardziej efektywnych zaliczamy te z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A, ograniczającej nadmierną potliwość w przypadku pach, stóp i dłoni. Zabieg pozwala na wyeliminowanie przykrych dolegliwości na okres do pół roku. Po tym czasie należy go powtórzyć. Polega on na ostrzyknięciu toksyną botulinową okolicy nadmiernie potliwej. Używa się w tym celu bardzo cieniutkich igieł. Dodatkowo, żeby zwiększyć komfort zabiegu, można znieczulić kremem okolicę poddawaną zabiegowi.

Toksyna botulinowa, blokując uwalnianie acetylocholiny, w konsekwencji swojego działania doprowadza do znacznego ograniczenia potliwości. W medycynie estetycznej substancję tę wykorzystuje się także do korekcji zmarszczek. Zabiegi są bardzo popularne i wykonywane od wielu lat – podsumowuje specjalista z INVICTA.

Ceny takich zabiegów wahają się pomiędzy 1500-1800 zł i obejmują specjalistyczną konsultację u lekarza medycyny estetycznej. Zalecane są nie tylko pacjentom z problemem nadmiernego pocenia, ale również osobom, których praca wymaga oficjalnego stroju, np. noszenia garnituru w okresie letnim. Sam zabieg trwa ok. 10-15 minut, a zaraz po jego zakończeniu pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych zajęć.

Alantoina, czyli substancja regenerująca skórę

Artykuł powstał dla Zdrowie.wieszjak.  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja się właśnie zastanawiam nad jakimś zabiegiem w klinice medycyny estetycznej, i bez tych upałów ze mnie leci, a teraz to już podwójnie... Nie wiem w sumie gdzie się z tym wybrać :/