POLECAMY

Nadpotliwość

Problem nadmiernej potliwości był do niedawna skutecznie przemilczany. Ostatnio jednak zarówno osoby z tą przypadłością, jak i lekarze coraz częściej mówią o tym problemie otwarcie i szukają sposobów radzenia sobie z nim.

Problem nadmiernej potliwości był do niedawna skutecznie przemilczany. Ostatnio jednak zarówno osoby z tą przypadłością, jak i lekarze coraz częściej mówią
o tym problemie otwarcie i szukają sposobów radzenia sobie z nim.

nadpotliwośćPocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Jest to normalne zjawisko w wysokich temperaturach otoczenia, w czasie wzmożonego wysiłku,
a także wtedy, gdy jesteśmy czymś zdenerwowani, przestraszeni, zaniepokojeni lub znajdujemy się pod wpływem silnego stresu. Także spożywanie gorących i pikantnych pokarmów, napojów wzmaga pocenie się.
W ten sposób organizm każdego z nas reguluje temperaturę.

Osoby z nadmierną potliwością (Hyperhidrosis)wydzielają pot w ilości znacznie przewyższającej tą niezbędną do kontrolowania temperatury ciała. Nadmierna potliwość to powszechna przypadłość. Ocenia się, że nawet 1% populacji cierpi na jedną z jej odmian. Dolegliwości zwykle pojawiają się po 20. lub 30. roku życia. Od około 1/3 do 1/2 osób
z nadmierną potliwością ma w rodzinie kogoś z tym samym problemem. Istnieje zatem podstawa, aby przypuszczać, że nadpotliwość może mieć genetyczne podłoże. Nadmierna potliwość jest następstwem nadaktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami.

Nadmierna potliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca. Jest ogromnym problem dla osób, które na nią cierpią. Często staje się znaczącym ograniczeniem w ich pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Powoduje, że osoby cierpiące na tę przypadłość unikają kontaktów z otoczeniem, silnie się stresują podczas spotkań myśląc jak niezręcznie będzie podać mokrą dłoń, czy zastanawiając się nad wielkością plam pod pachami. Ma to oczywiście wpływ na ich stan psychiczny. Dlatego nadpotliwośći towarzyszy często nerwica lękowo-depresyjna oraz natręctwa ruchowe. Nierzadko przyjaciele, znajomi, a nawet lekarze nie potrafią zrozumieć, jak dalece negatywny wpływ może mieć nadmierne pocenie się na stan emocjonalny człowieka borykającego się z tą przypadłością.

Nadmierna potliwość dłoni i stóp może prowadzić do maceracji naskórka, zmian troficznych i wtórnych zakażeń.

nadpotliwośćTradycyjne leczenie nadmiernej potliwości jest trudne i mało skuteczne. Stosowanie antyperspirantów, jonoforeza, leki przeciwmuskarynowe, leki z grupy beta-blokerów, leki uspokajające, techniki relaksacyjne, psychoterapia czy akupunktura wykazują krótkotrwałą skuteczność lub obarczone licznymi objawami ubocznymi. Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością - jest leczenie BOTOX®-em.

BOTOX® jest wysoce oczyszczonym kompleksem proteinowym uzyskiwanym z toksyny botulinowej typu A – powstającej z bakterii Clostridium botulinum. Ponad czterdzieści lat stosowania toksyny botulinowej typu A w terapii neurologicznej (w leczeniu kręczu karku
i u dzieci z porażeniem mózgowym), liczne testy i szczegółowe badania kliniczne potwierdziły, że jest to bezpieczna i skuteczna substancja. Dlatego też zdecydowano się na rozszerzenie jej wykorzystania i wprowadzenie do okulistyki i dermatologii. Od 30 lat BOTOX®jest lekiem stosowanym w okulistyce w leczeniu zeza i kurczu powiek. Jego zastosowanie w dermatologii estetycznej pozwala na korekcję zmarszczek mimicznych.
Wleczeniu nadpotliwości toksynę botulinową stosuje się
z dobrym i bardzo dobrym rezultatem już od ponad 10 lat. Co prawda nie leczy ona przyczyny nadpotliwości, ale skutecznie usuwa jej objawy, gdyż poraża cholinergiczne zakończenia nerwowe i dzięki temu blokuje nadmierne wydzielanie potu.

Zabieg BOTOX®-em jest prostym i bezpiecznym sposobem w walce z nadmierną potliwością pach, stóp, dłoni i twarzy. Jego przeprowadzenie poprzedza precyzyjna ocena intensywności wydzielania potu w leczonej okolicy, co zwiększa jego skuteczność. Zabieg, w zależności od leczonej okolicy, trwa zwykle 20 - 40 min. Pewna bolesność jest nieunikniona, jednak zazwyczaj nie wymaga specjalnego znieczulenia. Miejscowe znieczulenie stosuje się przy leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Po zabiegu nie są wymagane jakieś środki ostrożności i można po nim wrócić bezpośrednio do normalnej aktywności. Widoczny efekt działania zabiegu, a więc zahamowanie wydzielania potu, pojawia się po 24 godzinach do 7 dni. Efekt terapii utrzymuje się średnio przez około 6-10 miesięcy w okolicy pach oraz 4-6 miesięcy w okolicy rąk. Nie obserwowano żadnych znaczących objawów niepożądanych.

BOTOX® pozwala na pozbycie się krępującego problemu, gdy inne środki zawiodły. Dla wielu osób cierpiących ogromny dyskomfort z powodu nadpotliwości, informacja o możliwości leczenia toksyną botulinową typu A jest informacją, która może zmienić jakość ich życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (97)
/rok temu
Nadpotliwość zaczęła się u mnie ujawniać po skończeniu 27 lat i długo próbowałem temu zaradzić różnymi środkami. Zacząłem się już poważnie zastanawiać nad zabiegiem z botoxem, ale nie miałem na niego pieniędzy. Na szczęście przypadkiem wpadłem na tańsze rozwiązanie mojego problemu. Pani w aptece poleciła mi Etiaxil do stóp i dłoni i to był strzał w 10! Pierwszy bloker, który rzeczywiście na mnie podziałał i nie trzeba go stosować codziennie! :)
/rok temu
Cierpię na nadpotliwośc pach. Chciałabym w końcu wykonać taki zabieg. Czy ktoś może polecić jakieś sprawdzone miejsca w warszawie?
/2 lata temu
czesc chcialam Wam powiedziec jak bylo u mnie Juz miałam sie decydowac na zabieg ale jeszcze poczekałam i kupilam z allegro domowej roboty urzadzenie do jonoforezy i chociaż za bardzo nie wierze w takie wynalazki to mimo wszystko zdecydowalam sie na zakup bo koszt w sumie (niewielki 99zł czy jakos tak). O dziwo pocenie znikło całkowicie juz po 7 dniach, a wrecz teraz szukam jakiegos kremu nawilzajacego. Tak wiec polecam moze komus tez pomoze
POKAŻ KOMENTARZE (94)