POLECAMY

Na czym polega trepanacja czaszki?

Czym jest trepanacja czaszki? Czy wywiercenie otworów w czaszce może być zabiegiem ratującym zdrowie i życie? Czy neurochirurdzy nadal stosują tę metodę? A może to tylko stary religijny zwyczaj usuwania złych duchów?
Na czym polega trepanacja czaszki?

Czym jest zabieg trepanacji czaszki?

Jedną z metod stosowanych w neurochirurgii, która ma na celu odsłonięcie mózgu, jest trepanacja czaszki. Polega ona na wykonaniu jednego lub kilku otworów w kości czaszki za pomocą ręcznej lub elektrycznej wiertarki nazywanej trepanem. Przed zabiegiem usuwa się włosy w miejscu, gdzie ma być wykonany otwór.

W jakim celu wykonywana jest trepanacja?

Trepanację czaszki wykorzystuje się głównie w celu usunięcia krwiaka wewnątrzczaszkowego. Przez wywiercone otwory można wprowadzić i pozostawić dreny, które odprowadzają gromadzącą się krew i inne płyny. Takie odbarczenie zmniejsza ryzyko nawrotu krwiaka i jego ucisku na delikatną tkankę mózgową. Przez otwory można również założyć specjalny cewnik, który mierzy ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Monitorowanie tego ciśnienia jest niezbędne w niektórych chorobach neurologicznych, na przykład w wodogłowiu, czy obrzęku mózgu.

Trepanację zwiadowczą wykonuje się w sytuacji, kiedy przyczyna pogarszającego się stanu pacjenta jest nieznana. Wskazaniem do trepanacji jest pojawienie się objawów, które świadczą o patologii w obrębie czaszki, na przykład niedowładu, zaburzeń mowy lub czucia, asymetrii źrenic - jedna źrenica jest większa niż druga. Trepanację zwiadowczą wykonuje się również przy podejrzeniu złamania czaszki.

Sprawdź: Złamanie podstawy czaszki - pierwsza pomoc

Czy trepanacja i kraniotomia polegają na tym samym?

Kraniotomia jest metodą bardziej inwazyjną niż trepanacja czaszki. Związane jest to z wielkością pola odsłoniętego mózgu. Kraniotomia ma wiele zalet, gdyż pozwala nie tylko usunąć gromadzącą się pomiędzy mózgiem a czaszką krew, ale także obniża ciśnienie wewnątrz czaszki. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego ukrwienia mózgu i uniknięcia znacznych ubytków neurologicznych. W kraniotomii nie wykonuje się małych otworów, ale usuwa się część kości czaszki w postaci płata. Po operacji fragment kości zostaje przywrócony. Wykorzystuje się to również podczas leczenia guzów mózgu.

Powikłania zabiegu trepanacji

Jednym z powikłań mogą być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy obrzęk mózgu. Co więcej, może dojść do infekcji rany operacyjnej, a także powstania zbiornika ropy lub powietrza zlokalizowanego pod czaszką. Innym powikłaniem jest zawał mózgu, który jest spowodowany zaburzeniem krążenia krwi i niedotlenieniem tkanki mózgowej. Powikłania trepanacji wymagają leczenia farmakologicznego, a często również ponownej operacji.

Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj: Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
dzięki mojej opercji przeżylem, mialem ogromy obzek mozku (krwiak nadtwaruwkowy) z niedowladem prawostronnym i afazja mowy, niewydiolne pluca oraz serce, dwukrotnie w smierci klinicznej, przezylem, bo mialem mlody organizm. moj kontakt skype: marcin.merchelski, odpisuje@odbieram
/6 lat temu
Ty żałosna próbo trollowania. Fajnie, że masz takie swoje małe radości...
/6 lat temu
przeczytalam ten artykul poniewarz jestem fankol alana andersza ktury jol przeżyl. Moje jmie mie zdziwilo niewiem z kont sie wzjelo wiec mysle że mama powinna miec tm operacie.