POLECAMY

Na czym polega skaza białkowa?

Skaza białkowa występuje często wśród dzieci. Jak wygląda ta choroba? Jakie daje objawy? Co różni ją od podobnej choroby – nietolerancji pokarmowej?
Na czym polega skaza białkowa?

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa jest alergią pokarmową występującą u dzieci. Jest to uczulenie przede wszystkim na mleko krowie. Czasami również nieprawidłowa reakcja może się pojawić w związku ze spożyciem: jajek, kakao, cytrusów, niektórych gatunków mięsa.

Przeczytaj: Czym jest alergia pokarmowa?

Jakie objawy u dziecka świadczą o chorobie?

Skaza białkowa bardzo często objawia się u dzieci zmianami skórnymi. Często pierwszym objawem są, pojawiające się na twarzy dziecka, czerwone krostki. Zmiany mogą się również występować na szyi i ramionach. Krosty powodują swędzenie, dziecko drapie się, jest drażliwe i niespokojne. Inne objawy wskazujące na chorobę to m.in. nieżyt nosa, kichanie, świszczący oddech, przewlekły kaszel, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk warg, rumień, objawy żołądkowo-jelitowe, wstrząs anafilaktyczny.

Kto narażony?

Na wystąpienie skazy białkowej narażone są szczególnie dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mają chorobę atopową (astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, alergiczny sezonowy nieżyt nosa, całoroczny nieżyt nosa lub alergię pokarmową).

Skaza białkowa a nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pokarm. Objawy pojawiają się zazwyczaj już po kilku minutach lub nawet sekundach od spożycia posiłku. Niepokojące oznaki uczulenia to: zmiany skórne, swędzenie, kichanie, obrzęk języka lub warg, kaszel i trudności w oddychaniu. Taka reakcja występuje już po spożyciu minimalnej ilości alergenu.

Nietolerancja pokarmowa może wynikać z braku w organizmie enzymu rozkładającego daną substancję. Objawy występują kilka godzin lub nawet dni od spożycia pokarmu. Mogą pojawić się: bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, wymioty. Czasami pojawiają się objawy skórne, np. wysypka.

Osoba z defektem enzymatycznym nie będzie miała znacznych objawów po spożyciu niewielkiej ilości nie tolerowanego produktu. Nietolerancja mleka może być spowodowana zarówno przez niedobory enzymatyczne (niedobór laktazy) jak i przez uczulenie na białka mleka. Niedobór laktazy występuje jednak częściej.

Jak wygląda leczenie?

U dzieci, które są uczulone na mleko krowie, należy całkowicie wyeliminować je z diety. Często trzeba również zrezygnować z wszystkich przetworów mlecznych, m.in.: jogurtów, twarożków, śmietany, maślanki, kefirów, masła oraz wszelkich serów. Zaleca się unikania również mleka zwierząt innego gatunku (mleko kozie, owcze). Dieta u dzieci nie jest prosta, ponieważ należy dbać o to, aby z jedzeniem dostarczać im wszystkich potrzebnych składników do wzrostu i rozwoju. Poleca się, więc: warzywa i owoce, mięsa (zwłaszcza drobiowe i królicze), wędliny, pieczywo, kasze, żółtko jaja oraz produkty zastępcze i suplementy diety (m.in. wapń).

Jeśli skaza białkowa wystąpiła u niemowlęcia, dietę eliminacyjną należy zastosować u matki. Gdy dziecko jest karmione sztucznie, zlecane są preparaty o zmniejszonej alergogenności - hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy białka lub mieszanki elementarne.

Odpowiednia dieta pozwala łagodzić objawy skazy białkowej. Alergia pokarmowa u dzieci może ustąpić (najczęściej ok. drugiego roku życia). Często, więc dzieci w wieku szkolnym, mogą już spożywać do tej pory zabronione produkty.

Polecamy: Jak leczyć alergię pokarmową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/2 lata temu
mojemu dziecku pomogła przede wszystkim zdrowa dieta - bez glutenu i nabiału, mało przetworzonych rzeczy. po latach dopiero zorientowaliśmy się, że cierpi na nietolerancję laktozy. na pyłki i roztocza dajemu mu clatrę (bilastyna) ale w połączeniu z dietą i ruchem jest to środek doskonały;)
/3 lata temu
Skazy białkowej u dziecka można się pozbyć niemal w 100% przypadków. Warunek?- odpowiednie postępowanie. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety dziecka białka mleka. Mleko matki oczywiście dziecku nie szkodzi pod warunkiem że matka nie spożywa produktów zawierających białka mleka(głównie chodzi o mleko krowie, nabiał i czerwone mięso). Jęsli wiec dziecko jest jeszcze karmione piersią to nie należy odstawiać go od piersi a jedynie zmienić sposób odżywiania się matki. U starszych dzieci konieczne będzie zastąpienia zwykłego mleka mlekiem modyfikowanym dla alergików- nutramigen, bebilon pepti. Oprócz zmiany diety powinno się też dziecku podawać probiotyki np. latopic. Odpowiednio dobrane bakterie probiotyczne pomogą dziecku w walce z alergią
/3 lata temu
Konieczna będzie zmiana diety- unikanie wszelkich produktów które wywołują reakcje alergiczną. Wyłączone produkty należy zastąpić innymi produktami które będą uzupełniały potrzebne składniki. np mleko krowie można zastąpić specjalnym modyfikowanym np bebilon pepti lub nutramigen. Proces leczenia alergii można wspomagać probiotykami najlepiej przeznaczonymi dla alergików np Latopic poniważ dzięki odpowiedniemu składowi będą wspomagały walkę z alergią. Probiotyki najleży stosowac raz dziennie przez dłuższy okres czasu ok 2-3 miesięcy regularnego stosowania
POKAŻ KOMENTARZE (23)