Na czym polega indywidualna terapia zwyrodnienia kręgosłupa?

Na czym polega indywidualna terapia zwyrodnienia kręgosłupa?
Chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa można opanować pod warunkiem, ze zostanie precyzyjnie i trafnie postawiona diagnoza. Leczenie farmakologiczne i chirurgicznie to tylko jedne z elementów dbania o chory kręgosłup.
/ 22.11.2010 12:33
Na czym polega indywidualna terapia zwyrodnienia kręgosłupa?

Jak pozbyć się bólu?

Głównym i najbardziej dokuczliwym objawem reumatyzmu jest silny ból. Obecnie na rynku jest wiele leków, które pozwalają skutecznie się go pozbyć. Warto znać właściwości każdej z tych substancji, aby dobrze dobrać jej działanie do swoich potrzeb. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy, indometacyna, piroksykam, ketoprofen, naproxen, czy sulindak, dodatkowo mają działanie przeciwzapalne.

Leki te mogą być podawane doustnie, doodbytniczo , dożylnie lub mogą być stosowane miejscowo na skórę pod postacią kremów, maści czy żeli. Jeżeli ból jest niewielki czasami wystarczy zastosować żel, krem lub maść na bolące miejsce, a w przypadku bardziej nasilonych dolegliwości wskazane są doustne lub domięśniowe formy leków. Skuteczny jest ketoprofen podany domięśniowo.

Kontrolowany przebieg choroby

U niektórych chorych stosuje się leki modyfikujące przebieg choroby takie jak sulfasalazynę, D-penicylaminę, preparaty złota czy leki immunosupresyjne. Powodują one jednak sporo działań niepożądanych i zalecane są tylko w pojedynczych przypadkach.

Czasami bardzo dobre efekty lecznicze dają leki miorelaksacyjne. Powodują one rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Wspomagająco zalecane są iniekcje witaminy B2, która jest niezbędna w dobrym działaniu systemu nerwowego.

Czytaj także: Lecznicze solanki na zwyrodnienie stawów

W niektórych przypadkach operacja może okazać się konieczna. W zależności od rodzaju choroby stosuje się: operacje korygujące ustawienie kości i powierzchni stawowych lub operacje wymieniające powierzchnie stawowe.

Dodatkowe działania lecznicze

Oprócz leczenia farmakologicznego i chirurgicznego ważne jest, by zredukować wagę ciała wykonując regularne ćwiczenia. Korzystnie wpływa wysiłek fizyczny przy częściowym odciążeniu, czyli np. w wodzie.

Pamiętaj, by Twoje ćwiczenia nie były zbyt intensywne!

Dla zdrowego kręgosłupa wskazane jest także spanie na twardym materacu. W przypadku zmian zwyrodnieniowych na odcinku szyjnym często stosuje się kołnierze ortopedyczne stabilizujące kręgi. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe są umiejscowione w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dla niektórych chorych korzystne będzie założenie pasów ortopedycznych.

Polecamy: Choroba zwyrodnieniowa stawów - rehabilitacja

Aby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe proces leczenia powinien być uzupełniony o profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne, masaże i ćwiczenia pod opieką fizykoterapeuty. Dla każdego chorego terapia powinna być dobrana indywidualnie w zależności od nasilenia bólu i zmian zwyrodnieniowych uwidocznionych na zdjęciu rentgenowskim.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA