POLECAMY

Na co i kiedy chorują ślinianki?

Mało, kto zdaje sobie sprawę jak ważną rolę pełni ślina, dopóki sam nie doświadczy zaburzenia jej wydzielania. Ślinianki mogą ulegać różnym schorzeniom w efekcie, których upośledzone jest wydzielanie śliny. Aż 30% dorosłych skarży się na suchość w ustach. Na ile winne są tutaj ślinianki i na czym polegają choroby dotyczące tych organów?
Na co i kiedy chorują ślinianki?

Kamica ślinianek

Jest to zdecydowanie najczęstsze ze schorzeń ślinianek i aż w 90% dotyczy ślinianki podżuchwowej. Przyczynami tworzenia się kamieni w przewodach wyprowadzających ślinianki są osobnicze uwarunkowania jej składu, wady anatomiczne oraz wstępujące zakażenia bakteryjne. Choroba objawia się obrzmieniem gruczołu, które może powodować ból lub nie. Często kamienie można wyczuć podczas obmacywania chorej ślinianki. W leczeniu kamicy stosuje się środki pobudzające wydzielanie śliny (pilokarpinę) i masaż. Gdy to nie pomoże w odetkaniu przewodu wyprowadzającego wykonuje się operację. U osób, u których kamica ma charakter nawracający może dojść do przewlekłego zapalenia gruczołu i uszkodzenia miąższu. Konieczne wtedy jest usunięcie ślinianki.

Zapalenia ślinianek

Zazwyczaj przyczyną zapalenia jest infekcja bakteryjna gronkowcami lub paciorkowcami. Nieco rzadziej patogenem są wirusy (świnka) oraz grzyby i pierwotniaki. Chora ślinianka jest bolesna i obrzęknięta, wydziela mniej śliny, a podczas masażu wydalana jest ropna treść. Zazwyczaj zmiana dotyczy obydwu gruczołów, a przewlekły proces zapalny może sugerować nowotwór.

Przeczytaj: Jakie są przyczyny powiększenia ślinianek?

Sialozy

Nazywamy tak choroby ślinianek o nieznanej przyczynie (podejrzewa się tło immunologiczne), które zwykle dotykają dwóch gruczołów. Często zajęte są również inne narządy, a najważniejszymi sialozami są choroba Mikulicza i zespół Sjögrena. Do objawów choroby należą bezbolesny obrzęk gruczołów ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, które powoduje pieczenie, suchość, utrudnione połykanie, kaszel. W leczeniu stosuje się pilokarpinę. Z innych narządów zajęte są często gruczoły łzowe, błony maziowe i przewód pokarmowy.

Nowotwory ślinianek

Nie można pominąć rozrostów nowotworowych ślinianek, których większość występuje w śliniance przyusznej (zwykle w tym umiejscowieniu są to nowotwory łagodne). Najczęstszym z guzów jest stanowiący 90% nowotworów guz mieszany. Jest to wolno rosnąca zmiana, dobrze odgraniczona, która może osiągać duże rozmiary i po wycięciu ma tendencje do nawrotów a zezłośliwienie obserwuje się w 15% w śliniance przyusznej i w 40% w podżuchwowej.

Polecamy: O nowotworach jamy ustnej...

W podsumowaniu chciałbym zaznaczyć, że wszelkie nawet subiektywne odczucia suchości w jamie ustnej należy zgłaszać lekarzowi, ponieważ może ona prowadzić do zwiększonego ryzyka próchnicy, grzybicy jamy ustnej i oczywiście być objawem chorób ślinianek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/2 lata temu
ale co z tego, że dziewczyna na twoim osiedlu ma problemy ze sliniakami ? To nie choroba zakaźna! Ty masz inne problemy, jestes po prostu hipochondryczką :(
/2 lata temu
A może ty masz korzeń zęba i przez to problem ze śliniankami? Moja znajoma "hodowała" korzeń i tez miała problem ze ślinianką. Po usunięciu operacyjnie korzenia zęba problemy zniknęły.
/2 lata temu
Idź do dobrego lekarza laryngologa
POKAŻ KOMENTARZE (14)