Mutacja w jednym genie podnosi poziom inteligencji

Naukowcy odkryli, że za wyższe wyniki w testach na inteligencję oraz większą masę mózgu odpowiada mutacja w jednym tylko genie (HMGA2), czyli tzw. genie inteligencji – czytamy na rp.pl w artykule „Mutacja genu poprawia intelekt”.
Mutacja w jednym genie podnosi poziom inteligencji

Zapis wszystkich informacji genetycznych możliwy jest dzięki kombinacji nukleotydów oznaczanych jako A, C, T, G. Naukowcy odkryli, że w przypadku genu HMGA2 wystarczy w jednym miejscu zamienić nukleotyd T na C, żeby osoby, u których występuje ta mutacja, osiągały lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz żeby ich mózgi wyróżniały się wielkością. Osoby te otrzymywały podczas testów średnio 1,3 punktu więcej.

Paul Thomson, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, potwierdza wpływ mutacji genu na osiągane wyniki, jednak przypomina, że na poziom inteligencji oprócz czynników genetycznych ogromny wpływ ma edukacja i dieta. Mimo zaskakujących wyników badań wciąż promowane są inne sposoby podniesienia wyników testów niż mutacja genu.

Odkrycie konsekwencji mutacji w genie HMGA2 było przypadkowe – w ramach badań nad chorobami mózgu naukowcy przesiewali próbki DNA 20 tysięcy osób z całego świata i właśnie wtedy odkryli różnicę w DNA u osób o wyższym poziomie inteligencji.

Zobacz też: Zielona herbata a testy na doping

Źródło: rp.pl/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)