Tą chorobą możemy się zarazić poprzez pocałunki lub picie z jednej butelki. Jej objawy przypominają anginę

Mononukleoza to choroba wirusowa, przed którą trudno jest się uchronić szczególnie dzieciom. Chociaż zwykle mija samoistnie, może prowadzić do groźnych powikłań. Jak się nią zarażamy i jak ją rozpoznać?
Marta Słupska / 7 miesięcy temu
Tą chorobą możemy się zarazić poprzez pocałunki lub picie z jednej butelki. Jej objawy przypominają anginę fot. Adobe Stock

Mononukleoza jest ostrą chorobą wirusową, która nazywana jest też chorobą pocałunków. Wszystko przez to, że można się nią zarazić poprzez ślinę osoby zakażonej wirusem EBV, czyli Epsteina-Barra. Zwykle ustępuje sama, może prowadzić jednak do niebezpiecznych powikłań. Chociaż na mononukleozę najczęściej chorują dzieci, to nastolatki i dorośli stanowią 1/3 chorych.

Pocałunki to jednak niejedyna droga zakażenia. Jakie są inne? Czy mononukleoza jest groźna? Jak się ją leczy?

Spis treści:

Mononukleoza – zarażanie

Mononukleoza zakaźna to choroba, która pojawia się zazwyczaj u dzieci i nastolatków. U tych pierwszych jej przebieg może być niezauważony, u drugich zaś – objawy są na ogół bardziej nasilone.

Mononukleozą zarażamy się przez kontakt ze śliną, w której obecny jest wspomniany już wirus EBV. Do zakażenia dochodzi więc albo w wyniku pocałunków, albo poprzez używanie wspólnych sztućców lub picie z jednej butelki z osobą zarażoną. U dzieci często też dochodzi do zakażenia tym wirusem także w wyniku brania do buzi zabawek, które miały wcześniej kontakt z chorymi.

Wydzielanie wirusa do śliny trwa tylko w okresie ostrej infekcji, przeciętnie od 4 do 6 miesięcy od ustąpienia objawów klinicznych. Zdarza się jednak, że trwa to nawet 1,5 roku.

Mononukleoza – objawy zakażenia

U dzieci mononukleoza przebiega zwykle bezobjawowo. U pozostałych chorych objawy mogą przypominać anginę paciorkowcową.

Do objawów mononukleozy zaliczamy:

 • wysoką gorączkę,
 • katar,
 • powiększenie wątroby i śledziony,
 • zapalenie gardła i migdałków,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • zmiany skórne (wysypka w mononukleozie występuje dość rzadko),
 • objaw Glanzmana, czyli obrzęk powiek, łuków brwiowych i nasady nosa.

Przy mononukleozie mogą wystąpić także wybroczynowe plamki na podniebieniu miękkim i twardym, a także – często u dorosłych – owrzodzenia i nadżerki narządów płciowych.

U dorosłych mononukleoza zwykle daje mniej objawów niż u dzieci. Najczęstszym symptomem jest powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Mononukleoza – jak długo trwa?

Okres wylęgania mononukleozy wynosi od 30 do 50 dni. Początkowo objawy choroby są mało charakterystyczne – przez około 2 tygodnie mogą wiązać się z uczuciem osłabienia, brakiem apetytu, dreszczami i bólami mięśniowo-stawowymi.

Mononukleoza zwykle mija samoistnie, pozostawiając odporność na całe życie. Objawy ustępują po 2-3 miesiącach. Organizm nie eliminuje jednak wirusa EBV, który może powodować bezobjawowe reaktywacje zakażenia i być wydalany w ślinie i innych wydzielinach.

Mononukleoza – badania

Rozpoznanie mononukleozy odbywa się na podstawie jej objawów oraz badań klinicznych. Chorobę można zdiagnozować za pomocą:

 • morfologii krwi,
 • badań serologicznych,
 • odczynu Paula-Bunnella-Davidsohna.

Leczenie mononukleozy

Tak naprawdę leczenie mononukleozy... nie istnieje.

Choroba bowiem zwykle ustępuje samoistnie, rzadko trzeba ją leczyć lekami przeciwwirusowymi. Choremu pomaga się doraźnie, podając mu leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i odkażające jamę ustną oraz gardło. Powinien też odpoczywać i jeść lekkostrawne potrawy.

Zdarza się, że źle rozpoznana mononukleoza może zostać mylnie zdiagnozowana jako infekcja o podłożu bakteryjnym. Antybiotyk przepisany w takim przypadku powoduje często swędzącą wysypkę przypominającą odrę, która na szczęście mija po odstawieniu leku.

Mononukleoza w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży i wykryto u ciebie mononukleozę, nie martw się – wykazano bowiem, że choroba ta nie ma wpływu na płód. Przy wystąpieniu objawów należy jednak zgłosić się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Przed poczęciem zaś można wykonać badania krwi wykrywające przeciwciała wirusa EBV. 

Choroba pocałunków - 3 najważniejsze powikłania (i najgorsze czwarte, czyli nowotwory)

Mononukleoza powikłania

Na szczęście powikłania mononukleozy zdarzają się rzadko, ale mogą być bardzo groźne. Zaliczamy do nich:

 • zaburzenia kardiologiczne,
 • zaburzenia hematologiczne,
 • zakażenia bakteryjne układu oddechowego,
 • pęknięcie śledzony,
 • zespół przewlekłego zmęczenia.

Na mononukleozę nie ma szczepionki. Profilaktyka jest trudna i opiera się na przestrzeganiu higieny i nie dzieleniu z innymi osobami sztućców oraz niepicie z jednej butelki czy szklanki.

Polecamy:
Lubisz się całować? Uważaj na mononukleozę zakaźną!
Mononukleoza to choroba pocałunków?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)