Mity o chorobie Alzheimera - obalamy 7 fałszywych teorii

Mity o chorobie Alzheimera fot. Fotolia
Myślisz, że choroba Alzheimera dotyczy tylko seniorów, na dodatek, że nie można jej leczyć? Sprawd
Marta Wilczkowska / 04.11.2015 09:23
Mity o chorobie Alzheimera fot. Fotolia

Choroba Alzheimera nadal wymyka się szablonom. Wciąż nie wiemy o niej wszystkiego, ale na pewno wiemy, że pierwszym ważnym krokiem jest obalenie fałszywych teorii na jej temat. Oto one!

1. Choroba Alzheimera dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku

To fakt, choroba Alzheimera najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia, a potem ryzyko rośnie jeszcze bardziej. Zdarza się jednak, że chorują również osoby w wieku 50, 40, a nawet 30 lat!
Wczesny początek choroby u osoby wciąż młodej będzie miał inne konsekwencje. Są to osoby najczęściej aktywne zawodowo, z małymi dziećmi. Objawy są podobne jak w typowej chorobie Alzheimera, czyli kłopoty z pamięcią, mową, orientacją – tyle, że występują one wcześniej.

– tłumaczy ekspert.

2. Objawy choroby Alzheimera są naturalną konsekwencją starzenia się

Łagodne kłopoty z pamięcią mogą zdarzyć się każdemu, szczególnie u ludzi starszych są one zjawiskiem zrozumiałym. Natomiast nie na taką skalę, jaka występuje w chorobie Alzheimera. Zapominanie imion bliskich osób, ważnych faktów, pojęć, trudności z wykonywaniem codziennych czynności czy dezorientacja w terenie nie są normalne niezależnie od wieku. Nie musisz jednak martwić się na zapas - nawet jeśli twój mózg wydaje Ci się mniej sprawny niż kiedyś, nie oznacza to choroby. Podstawą jest diagnoza postawiona przez lekarza, nasze przypuszczenia to zdecydowanie za mało.

3. Choroba Alzheimera prowadzi do śmierci

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną, ale nie jest wyrokiem. Z powodu charakteru choroby chorzy często sami nieświadomie prowokują niebezpieczne sytuacje, np. wychodzą na zewnątrz i gubią się. Taki spacer może skończyć się tragicznie, np. zimą, kiedy grozi nam śmierć spowodowana wychłodzeniem organizmu. To także od nas zależy, jak szybko choroba będzie postępować. Decydując się na leczenie możemy żyć jeszcze przez wiele lat w dobrej kondycji.

4. Choroba Alzheimera sprawia, że chorzy są agresywni

To prawda, że choroba może prowadzić do zmiany osobowości i wahań nastrojów. Często pacjenci nie radzą sobie z nową sytuacją, nie są też winni reakcjom, które prowokuje choroba. Chorzy mogą stawać się drażliwi, gwałtowni, reagować złością a nawet agresją. Jednak te objawy nie dotyczą każdego pacjenta. Ich bliscy i rodzina powinni wyrobić w sobie cierpliwość i taktyki, które pozwolą na dotarcie do chorego. Ważne jest dostosowanie otoczenia i utrzymanie stałej rutyny w życiu chorego. Dostępne są także leki, które redukują pobudzenie u pacjenta i wyciszają go – wyjaśnia neurolog.

5. Chorzy nie są świadomi tego, co się wokół nich dzieje

Eksperci twierdzą, że nawet w późnym stadium choroby chorzy reagują na dotyk i znajdują radość w kojących dźwiękach głosu bliskich czy muzyki. Mimo, że mają problemy w komunikacji z innymi i sprawiają wrażenie zagubionych, nie znaczy, że nie rozumieją tego, co dzieje się dookoła. Emocje nadal są obecne w ich życiu, odczuwają smutek, radość, potrafią obserwować i mimo znacznych zaburzeń poznawczych - również wyciągać logiczne wnioski.

6. Chorobę Alzheimera powoduje aluminium, szczepionki na grypę, amalgamatowe plomby i aspartam

Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby te przypuszczenia. Naukowcy podkreślają natomiast rolę m.in. czynników środowiskowych, na które )w przeciwieństwie do np. genów czy indywidualnych predyspozycji) mamy wpływ. Specjaliści zalecają zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz kontakt z innymi ludźmi, co pomaga utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji. Niezależnie od wieku powinniśmy także stymulować pracę mózgu i wciąż rzucać mu intelektualne wyzwania.

7. Choroby Alzheimera nie można leczyć

Niestety nadal nie znamy źródła choroby, dlatego nie potrafimy wyleczyć jej przyczyny. Choroba ta jest na tyle złożona, że naukowcy wciąż szukają skutecznych metod jej terapii. Natomiast chorobę Alzheimera można i trzeba leczyć. Odpowiednio dobrane do pacjenta leki, pozwalają w znaczący sposób złagodzić jej objawy, np. zredukować zaburzenia pamięci, kłopoty ze snem, zaburzenia nastroju czy depresję.

Obecnie prowadzonych jest wiele badań na temat eksperymentalnych metod leczenia choroby, które wciąż są w fazie testów, ale mogą okazać się przełomem w historii leczenia choroby.

Dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach

Warto przeczytać również:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA