Miejsce zamieszkania a jakość życia seniora

Jakość życia osób starszych zależy od wielu czynników, wśród których duże znaczenie ma miejsce zamieszkania. Niezależnie od tego, czy senior mieszka na wsi, czy w mieście, poprawa warunków mieszkaniowych zapewni mu komfort psychiczny, tak potrzebny w ostatnich latach życia.
Miejsce zamieszkania a jakość życia seniora

Warunki życia na wsi

Mogłoby się wydawać, że wieś jest idealnym miejscem zamieszkania dla starszej osoby. Cisza, spokój, świeże powietrze – z tym bardzo często kojarzy się wieś, stając się w ten sposób oazą, idealnym miejscem do spędzenia ostatnich lat życia. Okazuje się jednak, że warunki mieszkaniowe seniorów żyjących na wsi są dużo gorsze niż tych seniorów, którzy mieszkają w mieście. Powyższe stwierdzenie ma mocne podstawy, bo dotyczy dostępu do takich podstawowych dóbr, jak gaz, ciepła woda, łazienka, centralne ogrzewanie.

Brak możliwości korzystania z tych dobrodziejstw cywilizacji znacząco obniża jakość życia osoby starszej. Niestety na wsi wciąż często nie ma w domu łazienki i trzeba palić w piecu, aby ogrzać pomieszczenia i ugotować obiad. Podniesienie standardu mieszkaniowego na wsi to wciąż zadanie do zrealizowania.

Uzależnienie od pomocy innych

Seniorzy mieszkający na wsi bardzo często są uzależnieni od pomocy innych ludzi – współmałżonka, sąsiadów, dzieci. Bez wsparcia tych osób nie poradziliby sobie. Dlatego tak ważne jest tworzenie odpowiednich warunków integracji społecznej, jak np. ławki i zielona architektura.

Senior w mieście – utrudnienia architektoniczne

Niestety także w mieście na starszą osobę czekają utrudnienia. Problemy seniora mieszkającego w mieście wyglądają jednak nieco inaczej. Sprawność osoby starszej zdecydowanie się pogarsza, często prowadząc do częściowego inwalidztwa. Z tego powodu u osoby starszej mieszkającej w bloku może zmniejszać się poczucie bezpieczeństwa ze względu na stan techniczny budynku, w którym mieszka.

Taka osoba silniej odczuwa bariery architektoniczne. Ma to znaczący wpływ na jakość życia seniora – unika on wychodzenia z domu ze względu na trudności, np. w postaci stromych schodów i śliskiej posadzki, którym trudno mu sprostać i które są po prostu niebezpieczne dla jego zdrowia. Podstawowy problem w budynkach starego typu to brak windy i podjazdu dla wózka inwalidzkiego.

Komfort psychiczny osoby starszej

Wynika z tego, że zdecydowanie należy w budynkach stosować rozwiązania techniczne, które poprawią bezpieczeństwo chorego i niesprawnego seniora. Tylko w ten sposób można zapewnić starszej osobie komfort psychiczny, którego na pewno będzie pozbawiona nie wychodząc z domu, np. z powodu obawy przed upadkiem.

Sprawdź też: Jak dieta seniora wpływa na przyjmowane leki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
ja mialam problem z tym a nigzie się nie przeprowadzalam, nagle nie mogłam dłużej mieszkać w swoim domu, bardzo się męczyłam, nie wiem czy to menopauza miała taki wpływ na mnie, czy coś innego, ale jedynym rozwiązaniem okazał się rezonator biofotonowy, który znów przywrócił spokojny sen, złagodził bóle głowy, znowu mogę cieszyć się życiem.