Jak zatamować krwotok?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Miażdżyca - przewodnik

Miażdżyca (atherosclerosis) to najczęstsza i najważniejsza choroba tętnic. W miażdżycy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia, powstania zmian zwyrodnieniowych i przebudowy naczynia prowadzącej do jego stwardnienia. Jakie konsekwencje niesie za sobą miażdżyca? Jak jej zapobiegać?
/ 30.09.2011 03:23
Jak zatamować krwotok?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Ognisko pierwotne – blaszka miażdżycowa

Podstawową zmianą powstającą w naczyniach w wyniku miażdżycy jest tzw. blaszka miażdżycowa. Najpierw dochodzi do uszkodzenia wewnętrznej ściany tętnicy – śródbłonka. Przez uszkodzenia do warstwy środkowej naczyń wnikają lipoproteiny i cholesterol. Za lipidami podążają białe krwinki krwi. Następnie dochodzi do rozrostu błony mięśniowej, który kończy proces powstawania blaszki. Konsekwencją tych procesów jest przekształcenie się elastycznej ściany tętnicy w sztywną, wąską rurę, pełną uwypukleń i blaszek.

Jak powstaje miażdżyca?

Jakie są kliniczne skutki miażdżycy?

Miażdżyca prowadzi do przebudowy ściany naczynia, która w konsekwencji prowadzi do postępującego zwężania się światła tętnicy, a nawet do całkowitego jej zamknięcia. Jeśli światło naczyń zwężone jest nieznacznie to przepływ krwi zazwyczaj wystarcza do zaopatrzenia tkanek w tlen. Powyżej pewnego zwężenia się światła naczynia, pojawia się deficyt tlenowy i objawy niedotlenienia w różnych narządach.

Na konsekwencje powstawania zmian miażdżycowych najbardziej narażone są: serce, mózg i kończyny dolne. W sercu proces tworzenia się blaszek miażdżycowych i zamykania światła tętnic nazywany jest chorobą wieńcową. Miażdżyca toczącą się w mózgu może doprowadzić do udaru mózgu. Klinicznym skutkiem miażdżycy w tętnicach nóg jest niedokrwienie kończyn dolnych.

Do czego może doprowadzić miażdżyca?

Kto należy do grup ryzyka zachorowania na miażdżycę?

Czynniki przyczyniające się do wystąpienia miażdżycy są dobrze znane. Na szczęście na większość z nich mamy wpływ i możemy je zredukować zmieniając nawyki oraz tryb życia. Do czynników ryzyka miażdżycy, które podlegają modyfikacji należą: wysoki poziom cholesterolu i LDL, nikotynizm, otyłość, nadciśnienie i wiele innych. Do czynników od nas niezależnych należą skłonności genetyczne, takie jak rodzinna hipercholesterolemia.

Czy jesteś narażony na miażdżycę?

Profilaktyka miażdżycy

Profilaktykę przeciw miażdżycy możemy zastosować u osób należących do grup ryzyka i posiadających czynniki podlegające naszej modyfikacji. Udowodniono, że profilaktyka przeciwmiażdżycowa w istotny sposób zmniejsza liczbę zgonów spowodowanych tą chorobą. Podstawą profilaktyki jest zmiana stylu życia. Ograniczenie używek, takich jak alkohol, rzucenie nałogu palenia, zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odpowiedniej diety przynosi spektakularne efekty. Konieczne jest jednak jednoczesne wprowadzenie zmian we wszystkie wymienione strefy życia.

Jak uchronić się przed miażdżycą?

Jaką dietę stosować w miażdżycy?

Jak zdrowo się odżywiać i zapobiegać miażdżycy? Najbardziej popularną dietą przeciwmiażdżycową jest dieta śródziemnomorska. Jest to jednocześnie jedyna dieta, której korzyści zdrowotne zostały przebadane. Podstawą tej diety są produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Jest pełna błonnika, mikro- i makroelementów oraz witamin. Tłuszcze nasycone zastępuje się nienasyconymi, a cukry proste złożonymi.

Prawidłowe odżywianie zaczyna się… w sklepie. Poznaj najważniejsze zasady jakimi powinieneś kierować się w sklepie przy zakupie żywności, jeżeli cierpisz na miażdżycę, zaburzenia lipidowe i inne choroby naczyń. Zobacz jak skonstruować właściwy jadłospis dla osób chorych na miażdżycę.

Praktyczne rady dotyczące diety przeciwmiażdżycowej

Aktywność fizyczna w zaburzeniach lipidowych

Brak aktywności fizycznej wpływa ujemnie na fizjologię człowieka. Jak pokazują badania, hipokinezja, czyli niedobór ruchu, prowadzi do wielu zaburzeń metabolicznych. Do najważniejszych  należą: zmniejszenie tolerancji glukozy, aż do rozwinięcia objawów cukrzycy typu II, zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, zmniejszenie stężenia frakcji HDL i zwiększenie stężenia trójglicerydów w osoczu. Jaka aktywność fizyczna przeciwdziała tym zaburzeniom lipidowym i miażdżycy?

Jakie ćwiczenia przeciwdziałają powstawaniu zmian miażdżycowych?

Leczenie farmakologiczne miażdżycy

Leczenie farmakologiczne miażdżycy obejmuje walkę z czynnikami ryzyka jej rozwoju, takimi jak hipercholesterolemia i inne dyslpidemie oraz nadciśnienie tętnicze. Chorzy z miażdżycą powinni przede wszystkim obniżyć poziom cholesterolu we krwi – najpierw metodami naturalnymi – dietą ubogotłuszczową i wysiłkiem fizycznym, a gdy te sposoby zawiodą, lekami obniżającymi poziom tłuszczów w organizmie. Do leków obniżających poziom cholesterolu należą nich statyny i fibraty.

Na czym polega leczenie farmakologiczne miażdżycy?

Inne metody leczenia miażdżycy

Kiedy zmiana stylu życia, modyfikacja diety, zwiększenie aktywności fizycznej, a nawet leczenie farmakologiczne nie powstrzymają rozwijającej się miażdżycy, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Do najczęściej stosowanych metod inwazyjnych zaliczamy angioblastykę, usunięcie blaszki miażdżycowej ze światła naczynia oraz założenie pomostu omijającego odcinek tętnicy z miażdżycą (tzw. by-pass’y).

Jak leczyć miażdżycę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.06.2013 23:33
Miażdżyca jest okropną chorobą, nie ma co do tego wątpliwości. Moja ciocia prze wiele lat zmaga się z nią. Aby skutecznie walczyć z miażdżycą, należy bezwzględnie zmienić swój styl życia - sposób odżywiania oraz aktywność fizyczną. Prowadzić również należy systematyczną suplementację - najlepiej preparatami naturalnymi. Naszym nowym odkryciem jest produkt firmy CaliVIta, a w zasadzie zestaw trzech preparatów: Chrom 500mg, Cholestone i Omega 3. Preparaty te skutecznie zmniejszają zmiany miażdżycowe i obniżają cholesterol. Mojej cioci to pomaga. Lek najtańszy nie jest, ale może wartp wypróbować? Wklejam wam link do sklepu, gdzie możecie szerzej zapoznać się z informacjami o tym zestawie: http://www.vitero.pl/pl/p/Miazdzyca/187
/20.05.2013 11:24
wole http://www.naturala.pl/tag/515/miazdzyca_profilaktyka