Inny punkt widzenia

Męski punkt widzenia jest inny niż kobiecy

Naukowcy odkryli, że działanie ośrodków wzroku w mózgu mężczyzny i kobiety różnią się od siebie. Przeprowadzono badania, aby dokładniej przyjrzeć się tym różnicom. O tym, jaki był wynik tego badania, czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Męski punkt widzenia. Inny niż kobiecy”.
/ 07.09.2012 13:18
Inny punkt widzenia

Wyniki najnowszych badań wykazują, że mężczyźni doskonale zapamiętują szczegóły i są bardziej wrażliwi na nagle pojawiające się bodźce. Kobiety natomiast lepiej radzą sobie z rozróżnianiem kolorów. Za różnice w widzeniu między mężczyznami a kobietami odpowiedzialne jest stężenie męskich hormonów (androgenów). W korze wzrokowej, która odpowiada za przetwarzanie obrazów, jest ich sporo.

Naukowcy z Brooklyn College w City University of New York zbadali parametry wzroku, które są uformowane dzięki sygnałom pochodzącym z rejonu wzgórza. Sygnały te docierają do kory mózgowej w rozwoju zarodkowym. Tutaj istotną rolę ogrywa testosteron, który stanowi różnicę pomiędzy kobietami a mężczyznami. Mężczyźni posiadają 25% więcej tego hormonu niż kobiety.

Naukowcy z City University of New York porównali wzrok kobiet i mężczyzn wieku powyżej 16 lat. Grupa ochotników, którzy się zgłosili, to studenci, pracownicy liceów i uniwersytetów. Wszyscy ochotnicy musieli mieć zdolność do prawidłowego widzenia i rozróżniania kolorów. W trakcie badania ochotnicy musieli opisać kolory z widzianego zakresu światła. Wynik tego badania był jednoznaczny: mężczyźni rozpoznają mniej kolorów niż kobiety.

Aby wyczulić widzenie na kontrasty, naukowcy posłużyli się jasnymi i ciemnymi paskami migającymi w pionie lub w poziomie. Paski te zbliżały się do siebie i oddalały. Mężczyźni rozróżniali zmieniające się obrazy lepiej i szybciej oraz byli w stanie dostrzec węższe paski w przeciwieństwie do kobiet.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Migrena męska czy żeńska?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)