POLECAMY

Jak leczyć łupież pstry?

Zauważyłaś u siebie niewielkie, różowe plamki na szyi i dekolcie? To może być łupież pstry! Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tą dolegliwość!
Jak leczyć łupież pstry? fot. Fotolia

Zmiany skóry wywołuje grzyb naskórkowy Malassezia furfur. Znajduje się na skórze wielu osób, ale dopiero gdy trafi na sprzyjające warunki (np. nadmierne pocenie się, noszenie nieprzewiewnej odzieży, otyłość) zaczyna nadmiernie się mnożyć i wywołuje chorobę – łupież pstry. Przeczytaj po czym poznać chorobę i jak leczyć łupież pstry:

Po czym poznać objawy łupieżu pstrego?

Szpecące plamki towarzyszące chorobie pojawiają się zazwyczaj w górnej części tułowia, na dekolcie i na ramionach. Najpierw pojawiają się brunatno-różowe plamki, które rozszerzają się i zlewają w większe plamy. Następnie w czasie kilku tygodni zmiany odbarwiają się i stają znacznie jaśniejsze niż skóra zdrowa. W końcu cała skóra jest w pstre plamy (stąd nazwa choroby): jasne, odbarwione (czyli starsze) i brunatno-różowe (nowsze).

Jak leczyć łupież pstry?

Jeśli zauważysz u siebie objawy łupieżu pstrego, idź do dermatologa. Terapia polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem. Jeśli zmiany nie ustępują, podaje się doustnie preparaty z itrakonazolem. Po wyleczeniu przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki.

Dowiedz się więcej o grzybiczych problemach ze skórą z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Iwona Janczarek/Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/2 miesiące temu
Hej, dziewczyny! Mam łupież pstry i nie wiem, co robić. Mam dosyć wrażliwą skórę. Chciałabym zacząć stosować kosmetyki naturalne. Słyszałam, że siarczek selenu jest dobry na łupież pstry. Znacie mocie szampon, który zawiera ten składnik?
/4 miesiące temu
Cześć, słyszałam, że przy leczeniu łupieżu pstrego pomagają maści zawierające cyklopirox. Czy znacie jakieś godne polecenia? :)
/8 miesięcy temu
Kto Ci ten nizoral polecił na łupież pstry? Przecież to jest jedynie na zwykły łupież? No i nie wem jak Ty ale sama miałam łupiez pstry na plecach i jakoś sobie nie wyobrazałam mycia pleców nizoralem (chyba bym zbankrutowała bo jednak nie jest to tanie). Pityver sobie kup. Ma o wiele wieksze zagęszczenie składników.
POKAŻ KOMENTARZE (8)