POLECAMY

Nie lubisz swoich zębów? Załóż licówki. Sprawdzamy, które warto wybrać i ile kosztują!

Hollywoodzki uśmiech w kilka chwil – tak najczęściej reklamuje się licówki na zęby. Czy faktycznie warto w nie inwestować?
Nie lubisz swoich zębów? Załóż licówki. Sprawdzamy, które warto wybrać i ile kosztują! fot. Fotolia

Licówki to płatki, które przykleja się z przodu zębów, by nadać im wymarzony wygląd. Umożliwiają szybką korektę uzębienia bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia. Niestety, nie każdy może z nich korzystać.

Jakie są rodzaje licówek i ich ceny?

Rodzaje licówek

Licówki różnią się między sobą w zależności od materiału, z których je wykonano. Wyróżniamy następujące rodzaje licówek:

  • licówki porcelanowe,
  • licówki kompozytowe,
  • licówki akrylowe,
  • licówki ceramiczne,
  • licówki pełnoceramiczne,
  • licówki ręcznie malowane.

Na czym polega zabieg zakładania licówek? [video]

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe dają trwały efekt przez około 8 lat. Na ząb nakłada się cienką porcelanową płytkę, którą dentysta dobiera tak, by kolorem pasowała do pozostałych zębów. Licówka taka maskuje to, co chcemy ukryć, czyli ubytki, nieładny kształt zęba, jego nieodpowiednią długość czy barwę.

Na licówkach porcelanowych nie osadza się kamień nazębny, a sam materiał jest obojętny dla organizmu pod względem biologicznym.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są zbudowane z kilku komponentów o różnych właściwościach. Licówki takie są względnie tanie, szybko się je wykonuje, są plastyczne, a dodatkowo w każdej chwili można w nich zmieniać barwę oraz kształt. Można je nosić wiele lat, jeśli prawidłowo o nie dbamy, jednak nie są tak trwałe jak licówki porcelanowe.

Licówki akrylowe

Licówki akrylowe to zazwyczaj licówki tymczasowe, z których korzysta się przed ostatecznymi licówkami. Są grubsze, cięższe i mniej trwałe niż te porcelanowe – wytrzymują około 2 lata. Ponadto licówki akrylowe nie dają tak dobrego efektu estetycznego.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne są kilka razy twardsze niż prawdziwe szkliwo zębów. Jednocześnie też są trwalsze niż na przykład licówki kompozytowe, ale też przewyższają je ceną.

Cena licówek

Licówki kosztują od kilkuset złotych do 2500 zł za jeden ząb. Ich cena zależy od różnych czynników, m.in. od użytego materiału. Przykładowo licówki porcelanowe kosztują przeciętnie od 600 do 1700 zł za sztukę, a cena kompozytowych waha się od 200 do 400 zł.

Kto nie może mieć założonych licówek?

Licówek nie zakłada się u osób z niewyleczoną próchnicą, chorobami dziąseł i wadami zgryzu, a także na zęby po leczeniu kanałowym. Nie zaleca się ich ponadto osobom, które zaciskają zęby lub zgrzytają nimi przez sen, ponieważ może to spowodować uszkodzenie licówek lub ich odklejenie.

Do czego służą licówki porcelanowe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Nie polecam nikomu. W USA są bardzo popularne, a ludzie często dają się na nie namówić. Dentysta musi najpierw spiłować zdrowego zęba po to aby założyć licówkę. Jeżeli dentysta źle spiłuje, to licówka się nie trzyma dobrze i wciąż spada. A ząb jest spiłowany i osłabiony, narażony na złamanie. Kika moich znajomych i osób z rodziny mocno żałuje, że dali się na nie przekonać