POLECAMY

Leki na katar - jak je stosować?

Teraz w okresie zimowym nie trudno o przeziębienia. Katar jest objawem, który bardzo uprzykrza nam życie. Nawet krąży opinia, że katar to najgorsza dolegliwość, a wręcz „choroba” ponieważ utrudnia oddychanie, a przez to przyjmowanie posiłków, zasypianie i sen, pracę, a nawet nie daje szans na odpoczynek…

Teraz w okresie zimowym nie trudno o przeziębienia. Katar jest objawem, który bardzo uprzykrza nam życie. Nawet krąży opinia, że katar to najgorsza dolegliwość, a wręcz „choroba” ponieważ utrudnia oddychanie, a przez to przyjmowanie posiłków, zasypianie i sen, pracę, a nawet nie daje szans na odpoczynek…
 

Istnieje całe mnóstwo leków, które łagodzą katar i obrzęk śluzówki nosa. Warto wiedzieć w jaki sposób ich używać, gdyż błędy jakie popełniamy podczas ich stosowania wpływają na pojawienie się działań ubocznych, jak również zmniejszają skuteczność preparatu.

Xylometazolin WZF 0,1% / Otrivin

Są to krople do nosa zawierające chlorowodorek ksylometazoliny. Jest to substancja wywołująca obkurczenie naczynek krwionośnych w błonie śluzowej nosa, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk, przekrwienie i ilość wydzieliny w nosie. Lek jest wykorzystywany w leczeniu objawów ostrych infekcji wirusowych i bakteryjnych nosa, zatok, alergicznego nieżytu nosa i ostrego zapalenia ucha środkowego. Nie może być stosowany przez osoby uczulone na składniki leku, po zabiegach neurochirurgicznych oraz cierpiące powodu zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa. W przypadku współistniejących chorób przewlekłych jak nadciśnienie i cukrzyca, należy przed zastosowaniem poradzić się lekarza rodzinnego. U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się Xylometazolin w niższej dawce, nigdy ten, który przeznaczony jest dla dorosłych. Kobiety w ciąży powinny zamiar zastosowania leku skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Krople z ksylometazoliną stosuje się tylko i wyłącznie do nosa. Zaleca się zakrapiać po 2-3 krople do każdego otworu nosowego co 8-10 godzin, nie przekraczając trzech dawek w ciągu doby. Najlepszą pozycja do zakrapiania nosa jest pozycja leżąca z lekko odchyloną głową do tyłu. Dozownik umieszczamy niezbyt głęboko w otworze nosowym – do około połowy, unikając dotykania ścianek nosa. Lek można stosować krótko, bo od 3 do 5 dni. Później należy przerwać stosowanie, ponieważ długotrwałe zakrapianie może skutkować podrażnieniem śluzówki nosa (pieczenie, kichanie), jej wysuszeniem, a także krwawieniami. Opakowanie kropli powinno być indywidualne dla każdego, by uniknąć przenoszenia drobnoustrojów z jednej osoby na drugą. Krople trzeba chronić od światła. (cena: Xylometazolin – od 3 do 8zł; Otrivin – 8-10zł)

Cirrus, Acatar Acti Tabs, Sudafed

Cirrus to lek łączący w sobie dwie substancje czynne jak cetyryzyna i pseudoefedryna. Zaleca się go stosować do łagodzenia sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa, jak również w przypadku kataru infekcyjnego. Podczas stosowania mogą się pojawić pewne objawy uboczne jak suchość śluzówki nosa i jamy ustnej, bóle głowy, bezsenność i kołatania serca – z uwagi na zawartość obkurczającej naczynia krwionośne pseudoefedryny.
Cirrus ma formę tabletek, które są przeznaczone dla osób powyżej 12 roku życia. Zaleca się przyjmować jedną tabletkę dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem, w czasie lub między posiłkami. Podczas terapii nie wolno przyjmować alkoholu. (6 tabletek -13zł; 14 tabletek 25zł)

Acatar Acti Tabs zawiera triploridynę i pseudoefedrynę. Zalecany jest do łagodzenia objawów związanych z alergicznym i infekcyjnym nieżytem nosa oraz zatok. Może powodować podobne skutki uboczne jak Cirrus. Przeznaczony jest do użytku dla osób od 12 roku życia.
Zaleca się przyjmować 1 tabletkę co 6-8 godzin, nie przekraczając dawki dobowej w postaci 4 tabletek. Pseudoefedryna w połączeniu z ibuprofenem (niesterydowym lekiem przeciwzapalnym) są składnikami leku Acatar zatoki, który oprócz udrożnienia nosa, łagodzi jeszcze bóle głowy związane z zapaleniem zatok. (Acatar Acti Tabs 12 tabletek – około 14.50zł; Acatar zatoki 12 tabletek – około 14-15zł)

Sudafed występuje w formie tabletek, a substancją czynną leku jest sama pseudoefedryna. Lek jest wskazany w łagodzeniu kataru związanego z alergią lub infekcjami wirusowymi, jak grypa i przeziębienia. Stosowanie leku może mieć skutki uboczne w postaci bezsenności, halucynacji, pobudzenia, wysypek skórnych i świądu. Lek należy ostrożnie stosować w przypadku chorób gruczołu krokowego, nerek i wątroby.
Sudafed jest przeznaczony dla osób od 12 roku życia. Zaleca się przyjmować do 4 tabletek na dobę w równych odstępach. U dzieci powyżej 12 roku życia lek możemy stosować jedynie przez około 4 dni. (cena: około 15zł za 12 tabletek)

Humex Nasal Spray

To preparat znany jako woda morska do nosa. Przeznaczony jest do higieny jamy nosa szczególnie dla osób pracujących w suchym i zakurzonym środowisku. Nawilża błonę śluzową nosa oraz „wypłukuje” alergeny. Przy katarze działa upłynniająco na wydzielinę i w mniejszym stopniu udrażnia nos. Preparat zawiera wiele pierwiastków, jak miedź o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych, mangan i selen działające przeciwalergicznie, magnez, złoto i srebro – dezynfekujące i przeciwzapalne oraz siarkę o właściwościach przeciwzapalnych. Można go stosować już u niemowląt powyżej pierwszego miesiąca życia. Zaleca się 1-4 krotną aplikację preparatu. (cena: około 27-10zł za 150ml)

Inne preparaty soli morskiej to:

  • Disnemar (ok. 26zł za 25ml),
  • Marimer (ok. 15zł za 12 ampułek),
  • Unimer pediatric hypertonic (ok. 25zł za 100ml).

Olbas oil

Jest to kompozycja olejków eterycznych: kajeputowego, eukaliptusowego, goździkowego, jałowcowego, brzozowego, miętowego i mentolu, wykorzystywana w inhalacjach lub do nacierań w przypadku bólów mięśni i reumatyzmu. Inhalacje zaleca się w przypadku infekcji dróg oddechowych i alergicznego nieżytu nosa. Wdychanie olejku udrażnia nos i poprawia oddychanie.
W celu inhalowania zaleca się skropienie olejkiem chusteczek higienicznych i wdychanie zapachu. Na noc można skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku. U niemowląt i dzieci do drugiego roku życia można zastosować jedną kroplą olejku na kawałek tkaniny, którą przywiesza się do poręczy łóżeczka dziecka lub zastosować „inhalację parową” umieszczając w pokoju malucha miseczkę z gorącą wodą i kilkoma kroplami Olbasu (miseczkę umieszczamy około 1-1,5 metra od łóżeczka dziecka). Nie wolno stosować leku u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia. Dzieciom od 3 roku życia zaleca się skropić pościel dwoma kroplami olejku. Olejek nie brudzi pościeli ani ubrań. (cena: około 18zł za 10ml)

Maść majerankowa

Jest przeznaczona zwłaszcza dla dzieci, zawiera ekstrakt z majeranku. Polecana jest w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej nosa w przebiegu infekcji. Maść aplikujemy pod nosem i wokół otworów nosowych. Wdychanie zapachu sprzyja udrożnieniu nosa. Trzeba jednak uważać i nie stosować zbyt długo maści, ponieważ może ona powodować przebarwienia skóry pod nosem. (cena: około 4-8zł za 10-25g)

Sinupret

Jest to lek ziołowy, zawierający ziele goryczki, pierwiosnka, werbeny, szczawiu, bzu czarnego . Stosowany z powodzeniem w stanach zapalnych zatok oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. W przypadku kropli, zawiera alkoholowe ekstrakty z tych roślin. Rozrzedza śluz i zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Lek jest uzupełnieniem antybiotykoterapii. Przyjmuje się go doustnie: dorośli – 3 razy dziennie 2 drażetki albo 50 kropli; dzieci w wieku szkolnym – 3 razy dziennie 1 drażetka albo 25 kropli; dzieci poniżej 6 roku życia – 3 razy dziennie 15 kropli. Jeżeli zachodzi taka potrzeba można zwiększyć dawkę dwukrotnie, jednak warto wcześniej poradzić się lekarza. W przypadku kierowców, systematyczne przyjmowanie leku może dyskwalifikować do jazdy samochodem lub obsługi maszyn.

Pamiętajmy, że leki to nie wszystko. Podczas leczenia bardzo ważne jest zapewnienie sprzyjającego śluzówkom mikroklimatu w domu. Zaliczamy tu nawilżanie powietrza, wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie temperatury otoczenia na poziomie około 23°C (w nocy 18-20°C).
Powinniśmy też dbać o nawodnienie organizmu, bo dzięki temu wydzielina nosowa się rozrzedza i łatwiej ją wysiąkać.
Poza tym sam manewr wydmuchiwania nosa powinien przebiegać powoli, wydmuchując do chusteczki najpierw jedną dziurkę nosa – przy zatkanej drugiej, potem na odwrót. Zaleca się używanie jednorazowych chusteczek higienicznych. Trzeba też wystrzegać się „wciągania” kataru i pociągania nosem, gdyż takie zabiegi sprzyjają wędrówce wydzieliny do uszu, a wtedy nie trudno o stany zapalne tych narządów.

Opracowano na podstawie ulotek w/w preparatów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja akurat musze powiedzieć ze spray Acatar zawsze sie u mnie sprawdza zwłaszcza własnie kiedy dopada mnie ostry katar i nie zawsze mogę sobie poradzić poprzez inhalacje.