Leczenie infekcji intymnych bez recepty? To możliwe!

Infekcje intymne najczęściej wywoływane są przez bakterie i grzyby. Objawiają się upławami, pieczeniem, swędzeniem oraz bólem podczas oddawania moczu. Większość kobiet ich leczenie rozpoczyna od zastosowania leków dostępnych bez recepty. Mowa tutaj o globulkach, tabletkach czy żelach dopochwowych. Co wybrać, gdy boli i piecze?
Magdalena Bury / 4 miesiące temu
Leczenie infekcji intymnych bez recepty? To możliwe! fot. Fotolia

Pierwszym krokiem w leczeniu infekcji intymnych jest rezygnacja ze sztucznych płynów do mycia. Chociaż od lat specjaliści alarmują, by podczas mycia miejsc intymnych używać preparatów o naturalnym pH, nadal nagminnie popełniamy błąd, stosując kolorowe żele. W ten sposób narażamy się na coraz częstsze zakażenia. Co dalej?

Probiotyki

Infekcjom intymnym można zapobiegać. Ważna jest profilaktyka miejsc intymnych. Właśnie dlatego warto przyjmować probiotyki, które zawierają dobre szczepy bakterii. W aptekach znajdziemy preparaty w formie kapsułek i globulki dopochwowe. Te drugie działają bardzo szybko. Rozpuszczając się w pochwie, korzystnie wpływają na jej mikroflorę.

Globulki dopochwowe

W leczeniu infekcji intymnych często stosuje się globulki dopochwowe bez recepty. Leczą one m.in. bakteryjne zapalenie pochwy. Te z substancją zwaną polikrezulenem są najsilniejszymi środkami dostępnymi bez recepty. Niwelują upławy, swędzenie i pieczenie pojawiające się z powodu zakażenia bakteriami.

Maści i kremy na zakażenia pochwy

Na swędzenie i pieczenie specjaliści polecają maści na infekcje intymne. Smarujemy nimi zewnętrzne wargi sromowe. Ten środek pomaga przy zakażeniach drożdżakami. Nie należy jednak korzystać z niego zbyt często, ponieważ grzyby się na niego uodparniają.

Grzybicze zakażenia pochwy możemy także wyleczyć kremami z klotrimazolem. W aptece znajdziemy też takie dostępne bez recepty.

Płyny do irygacji i żele dopochwowe

Niektórzy ginekolodzy uważają, że z infekcjami intymnymi można wygrać, stosując irygacje dopochwowe. Środki z tzw. chlorowodorkiem benzydiaminy, czyli lekiem przeciwzapalnym, wprowadzane do pochwy zmniejszają ból.

Druga grupa lekarzy jest jednak zdania, że irygacje nie są wskazane, ponieważ zmieniają pH pochwy. O skuteczności jej wykonywania warto więc porozmawiać ze swoim ginekologiem.

W aptekach dostępne bez recepty są również żele dopochwowe. Pozytywnie wpływają one na mikroflorę pochwy i zmniejszają swędzenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 dni temu
Dla mnie najkorzystniejszą i najszybciej działającą formą produktach przeznaczonych na infekcje intymne jest żel. Można szybko zaaplikować. Sama stosowałam Medivag gel, pomaga przywrócić prawidłowy odczyn ph pochwy.