Leczenie zębów w czasie ciąży - warto wiedzieć

Ciąża to czas wielkich zmian fizjologicznych w organizmie kobiety spowodowanych wzrostem stężenia sterydowych hormonów płciowych we krwi. Te zmiany hormonalne wpływają m.in. na skład śliny i zmniejszenie jej ilości.
Ciąża to czas wielkich zmian fizjologicznych w organizmie kobiety spowodowanych wzrostem stężenia sterydowych hormonów płciowych we krwi. Te zmiany hormonalne wpływają m.in. na skład śliny i zmniejszenie jej ilości.

Poranne mdłości, wymioty, uleganie zachciankom, częste spożywanie słodyczy, prowadzą do zwiększenia ryzyka rozwoju próchnicy. Zamiast sięgać po kolejny batonik, przyszłe mamy powinny raczej zjeść słodki owoc, a najlepiej warzywa.

Leczenie zębów w czasie ciąży - warto wiedzieć

Klinika Orident prowadzi stały program edukacyjny dla przyszłych mam. Obejmuje on nie tylko leczenie, ale i profilaktykę. „Chcemy dbać o zdrowie zębów mamy i jej nienarodzonego dziecka, bo już w tej fazie rozwoju można na nie wpływać, dlatego program dla mam obejmuje także spotkania edukacyjne dotyczące dbania o jamę ustną niemowlęcia” – mówi właścicielka Orident. „Próchnica to choroba bakteryjna, którą możemy przenieść na dziecko, np. całując je w usta. To dlatego, kiedy w domu pojawia się mały człowiek, wszystkie osoby w jego otoczeniu powinny mieć zdrowe zęby. Bo całowanie, oblizywanie smoczków, łyżeczek, itd. to potencjalne drogi zarażania próchnicą. A przecież każda mama chce przed nią swoje dziecko uchronić” – dodaje.

Leczenie zębów w czasie ciąży - Orident radzi

Jeśli jesteś w ciąży i:
  • odczuwasz ból zęba
  • odczuwasz ból podczas jedzenia słodyczy
  • cierpisz na nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno
  • obserwujesz krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania
  • wyczuwasz na dziąsłach zgrubienia w postaci guzów
  • zauważasz szybsze niż zwykle powstawanie kamienia nazębnego
  • masz nieprzyjemny zapach z ust
Zgłoś się do stomatologa. Przed wizytą poinformuj lekarza, że jesteś w ciąży.

Leczenie zębów w czasie ciąży - obalamy mity

Mit 1: Podczas ciąży nie wolno leczyć zębów
Podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby (choroby dziąseł kilkakrotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka). Zabiegi powinny jednak być przeprowadzane przez odpowiednio wyposażonych i przygotowanych specjalistów.

Mit 2: Podczas ciąży nie wolno stosować znieczulenia
Pacjentki w ciąży mogą przyjmować znieczulenie miejscowe, muszą tylko poinformować lekarza, że oczekują dziecka (lekarz wybierze bezpieczny środek znieczulający).

Mit 3: Podczas ciąży nie wolno leczyć zębów kanałowo
Leczenie kanałowe nie jest wskazane w czasie ciąży (ze względu na kontrole radiologiczne), w razie konieczności przeprowadzenia takiego zabiegu można go wykonać np. przy wykorzystaniu neutralnego dla zdrowia endometru.

źródło: Materiały prasowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Miałam problem z krwawiącymi dziąsłami jeszcze przed ciążą, myślałam, że to brak jakiś witamin. Dentysta z CMP dent zasugerował mi jednak zmianę techniki szczotkowania zębów i substancji higienicznych. Okazuje się, że nawet najmniejsze rzeczy mają znaczenie więc warto zaczerpnąć porady specjalisty.
/3 lata temu
Polecam gabinet stomatologiczny na Dorotowskiej 9. Podejście do pacjenta ­ fantastyczne. Zajmują się każdym zębem, nawet tym który wygląda na przypadek beznadziejny. Nie trzeba u nich czekać długo na wizytę a ceny nie są zaporowe.