Leczenie kanałowe zęba czy ekstrakcja zęba – co wybrać?

Pacjenci często mają dylemat, czy leczyć ząb kanałowo, a później odbudować go protetycznie, czy zdecydować się na ekstrakcję zęba (usunięcie), a później pomyśleć na przykład o wstawieniu implantu. Przeczytaj, co ma do powiedzenia na ten temat lekarz dentysta Piotr Wujec.
Leczenie kanałowe zęba czy ekstrakcja zęba – co wybrać?

Obecnie dzięki bardzo nowoczesnym technikom leczenia kanałowego, a także wysokiej skuteczności tej metody, znacznie lepiej jest walczyć o dany ząb i go leczyć, a później odbudować protetycznie, niż usuwać. Należy przy tym podkreślić, że każdy ząb leczony kanałowo (a zwłaszcza zęby przedtrzonowe i trzonowe) po leczeniu kanałowym powinien być odbudowany protetycznie, co znacznie zwiększa jego długość przetrwania w jamie ustnej, a także okres użytkowania. Zachowanie własnego zęba nawet leczonego kanałowo z późniejszą odbudową protetyczną gwarantuje komfort użytkowania porównywalny do posiadania zdrowego zęba.

Higiena jamy ustnej po odbudowie zęba leczonego kanałowo

Pacjent może pomiędzy zębem odbudowanym protetycznie i leczonym kanałowo a sąsiednimi zębami przeprowadzać nitkę dentystyczną i oczyszczać daną przestrzeń. Właściwie po pewnym czasie adaptacji nie czuje już nawet językiem, który ząb był leczony kanałowo i odbudowany protetycznie.

Dowiedz się więcej: Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Gdy wolisz usunąć ząb…

Jeżeli pacjent woli zdecydować się na ekstrakcję zęba, a nie leczyć go kanałowo, musi sobie zdawać sprawę z tego, że będzie to rozwiązanie chwilowe. Choć usunie przyczynę dolegliwości bólowych czy dyskomfortu, to w dłuższej perspektywie (np. kilku lat) odczuje inne konsekwencje tego działania. Na przykład ząb stojący za zębem usuwanym będzie pochylał się w stronę luki międzyzębowej. Również górny ząb – w przypadku braku podparcia na zębach sąsiednich – będzie się biernie wyrzynał szukając kontaktu z brakującym zębem. W efekcie w przeciągu kilku lat układ stomatognatyczny pacjenta (tkanki i narządy w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki) może ulec zaburzeniu, co znacznie utrudni późniejszą odbudowę protetyczną czy leczenie chirurgiczne zęba.

Leczenie zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym może być również dużo kosztowniejsze niż próba ratowania zęba przy pomocy leczenia kanałowego i jego odbudowy protetycznej.

Polecamy: Jakie są najnowsze trendy w walce z bólem zęba?

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Autor: lekarz dentysta Piotr Wujec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/8 miesięcy temu
Mam poza sobą źle zaleczone kanałowe zęby (w tamtym okresie nie były robione pod mikroskopem bo wtedy ich w gabinetach nie mieli)Wyszło to mi na jaw kiedy patogeny zapalnych ząbków- trupów doprowadziły do niedrożności kanalika oka mam również zmiany w 6 palcach obu rąk Dobrze ze serce jeszcze mi nie wysiadło bo przed tymi zmianami waliło mi jak głupie i robiło mi się słabo a okulista na wizycie powiedział końcowym efektem jest rak Po ponownym zaleczeniu pewnych zębów pod mikroskopem za nie male pieniądze robiąc kontrolną prywatnie tomografie -za tez nie male pieniądze dowiaduje się jest boczny kanalik niewypełniony, którego trzeba wypełnić .......Ciekawe życie ma polski obywatel płaci składki ale juz nikt mu nie zabezpiecza leczenia zdrowotnego -do specjalisty wyznaczają mu termin około roku a do stomatologa oczywiście leczymy się tez prywatnie bo to co można zrobić w ramach NFZ jest nonsensem .Ciekawi mnie czy ta dbałość lekarzy stomatologów o kanałowe leczenie pod mikroskopem byłaby robiona pacjentom w ramach ubezpieczenia ?Ciekawi mnie dlaczego żaden ze stomatologów lecząc zęby pod mikroskopem nie daje 100 procent ze będzie to ząb zdrowy Destrukcja korupcja w Polsce kwitnie Dla kasy wszystko a składki nasze na czyim koncie pracują ,dla kogo?Łamany jest wpis w Polskiej Konstytucji odnośnie leczenia Dokąd zmierzamy ?
/rok temu
Jaki artykuł? Ładuj kasę łąduj, a my i tak tobie zęba usuniemy. Nikt nie pisze i nie mówi o tym, że po leczeniu kanałowym tj. uśmierceniu w zasadzie zęba tworzą się bakterie beztlenowe, których dziś nie czujesz ale poczujesz za jakiś czas. Bakterie te działają między innymi niekorzystnie na serducho, mózg i stawy. Są teorie naukowców na ten temat, ale nie wolno o tym gadać i co wy na to ?
/rok temu
W tym artykule piszą że lepiej leczyć choc sobiscie wolę usunąc swedentpolska.com/kanalowe-leczenie-zebow/
POKAŻ KOMENTARZE (6)