Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się ostrym bólem - napadem kolki nerkowej/fot. Fotolia

Leczenie kamicy nerek - na czym polega zabieg ESWL?

Kamienie w układzie moczowym występują najczęściej w moczowodach i nerkach. Najczęściej objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, tak zwaną kolką nerkową. Może też nie dawać objawów. Jak taki kamień usunąć? Czy wiąże się to z operacją?
/ 29.01.2012 15:02
Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się ostrym bólem - napadem kolki nerkowej/fot. Fotolia

Czym jest zabieg ESWL?

ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy), czyli litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową, jest jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia kamicy układu moczowego. Jest to procedura małoinwazyjna, która pozwala na uniknięcie leczenia zabiegowego. Najczęściej wykorzystuje się ją w leczeniu kamieni, które są zlokalizowane w moczowodzie. Metoda ta stosowana jest także do usuwania złogów z nerek, które utrudniają z nich odpływ moczu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do ESWL?

Metoda ta nie jest polecana u pacjentów z tętniakami aorty i zaburzeniami krzepnięcia krwi lub stosującymi leki „rozrzedzające” krew. Co więcej, ESWL nie stosuje się u kobiet w ciąży. Kobieta ciężarna niezależnie od okresu ciąży powinna poinformować urologa o swoim stanie. Warto dodać, że procedura ta nie jest zalecana, jeżeli poniżej złogu znajduje się przeszkoda w odpływie moczu. Przykładem może być zwężenie moczowodu lub połączenia moczowodu z pęcherzem moczowym. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej tak, aby zapewnić jak najlepszy dostęp fali uderzeniowej. Po prawidłowym zlokalizowaniu złogu za pomocą RTG lub USG, ustala się dawkę potrzebną do jego rozbicia. Liczba impulsów fali uderzeniowej zależy od wielkości, twardości i lokalizacji kamienia. Cały zabieg trwa około godziny i nie wymaga pozostawienia pacjenta na oddziale.

Fala uderzeniowa powoduje dezintegrację złogu i jego rozkruszenie, co pozwala na wydalenie odłamków kamienia na zewnątrz z moczem.  Proces ten może trwać od kilku godzin do kilku tygodni. Podczas wydalania drobnych odłamków może wystąpić ból, nawet przypominający atak kolki nerkowej. Jest to związane z przesuwaniem się niewielkich fragmentów złogu. Kiedy u pacjenta wystąpi gorączka, powinien on pilnie skontaktować się z urologiem.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu można stosować ćwiczenia, które usprawniają usuwanie odłamków kamienia. Szczególnie przydatne może okazać się chodzenie po schodach, jazda na rowerze czy podskoki. Stosuje się również kąpiele rozgrzewające.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu litotrypsji?

ESWL, jak każdy zabieg, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jednymi z najczęstszych po zastosowaniu tej metody są zmiany na skórze przypominające stłuczenie. Krwiomocz nie jest częstym objawem, a jeśli wystąpi, to najczęściej ustępuje samoistnie. Pojawiają się również krwiaki okołonerkowe, które zwykle wchłaniają się i nie wymagają dodatkowej interwencji. Zdarzyć się może, że taki krwiak wymaga opróżnienia poprzez założenie drenażu.

Zobacz: Jak interpretować wynik badania osadu moczu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/04.05.2016 10:15
Niestety nie radzę zbytnio brać sobie do serca podanych tu objawów zapalenia wyrostka i samemu się diagnozować bo może się to źle skończyć.Nawet bardzo doświadczeni chirurdzy mogą niekiedy mieć trudności żeby rozpoznać zapalenie wyrostka.Objawy zapalenia wyrostka zależą głównie od jego położenia w jamie brzusznej i mogą być b.różne i mylące. Nie ma potrzeby wzywać też pogotowia.Bezpiecznie można samemu lub z pomocą innej osoby udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.
/08.02.2015 08:43
Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt. julka154@wp.pl
/17.02.2014 18:00
cierpiałam na kamicę nerkową. moja mama i ciocia też. jakieś rodzinne to u nas jest. u mnie przebiegło to jakoś najmniej tragicznie, tak mi się wydaje. byłam na zabiegu ESLW i dodatkowo zażywałam tabletki nefrotabs. cieszę się że to już za mną :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)