POLECAMY

Latem łatwiej zajść w ciążę

Starasz się o dziecko? Lato to najlepsza pora roku na zwiększenie płodności. Korzystaj z ciepłych dni, słońca, świeżych warzyw i owoców – uzupełnij niedobory witamin i popraw samopoczucie.
Latem łatwiej zajść w ciążę fot. Fotolia

Dlaczego pora letnia sprzyja zajściu w ciążę?

Lato jest czasem, kiedy rzadziej chorujemy, więcej odpoczywamy, jedziemy na urlop i relaksujemy się. Wszystkie te czynniki wpływają na cykl miesiączkowy kobiety oraz jej płodność. Dlatego właśnie teraz może być najlepszy moment na poczęcie zdrowego dziecka.

Wiele pierwiastków i witamin ma udowodnioną skuteczność w zwiększaniu płodności i leczeniu niepłodności. Są to często związki najlepiej przyswajalne z pożywienia, szczególnie ze świeżych produktów sezonowych, które są dostępne jedynie latem.

Zadbaj o płodność partnera

Problem niepłodności to zawsze problem dwojga ludzi – kobiety i mężczyzny, starających się o dziecko. Istnieją sposoby, aby zwiększyć witalność spermy, dlatego warto z nich skorzystać i zadbać także o partnera.

Związki poprawiające płodność:

 • cynk – jest on szczególnie ważny dla panów, ponieważ ma wpływ na proces spermatogenezy, czyli powstawania plemników i wytwarzania spermy,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe – regulują pracę narządów rozrodczych zarówno kobiety, jak i mężczyzny,
 • witamina E – jej niedobór może osłabiać i spowalniać plemniki,
 • witamina C – jak każdy przeciwutleniacz chroni powstające komórki rozrodcze,
 • selen – jest wykorzystywany do produkcji plemników,
 • kwas foliowy – zapobiega powstaniu wad układu nerwowego u dziecka, wpływa także na jakość spermy u mężczyzn,
 • żelazo – niedokrwistość, która jest skutkiem niedoboru żelaza może być powodem problemów z zajściem w ciążę u kobiety; jest ona szczególnie częsta u kobiet w wieku rozrodczym dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementację.

Warto przeczytać: Leczenie niepłodności – jakie masz prawa jako pacjent?

Czego powinni unikać zarówno mężczyźni, jak i kobiety walczący z niepłodnością?

 • papierosy i wyroby tytoniowe,
 • wysokoprocentowy alkohol,
 • kawa, cola i inne napoje zawierające kofeinę,
 • warto ograniczyć wszelkiego rodzaju konserwanty i fast foody – choć jest to całkowicie niemożliwe należy starać się przygotowywać większość potraw samemu.

Kiedy kobieta ma owulację?

Niezależnie od stosowanej diety, kiedy staramy się o dziecko, warto uprawiać seks w jak najbardziej płodnym dla kobiety okresie, a więc podczas owulacji.

Kobiety, które chcą zajść w ciążę wielokrotnie obserwują swoje cykle miesięczne. Ciało wysyła wiele informacji, które pomagają ustalić najbardziej płodne dni. Pierwszą oznaką płodności jest zmiana charakteru śluzu wydzielanego przez pochwę. Jest on gęstszy, a w momencie owulacji staje się przejrzysty. Kiedy śluz gęstnieje i zaczyna się go robić coraz mniej, najpewniej doszło już do owulacji. Koniec okresu płodnego to skok temperatury (o około 0,5 stopnia przez 3 kolejne dni).

Zobacz także: Czy rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wpływa na płodność?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
nie wiem, może coś w tym jest, bo starania rozpoczeliśmy w czerwcu, a w sierpniu już byłam w ciąży. nie robiliśmy nic specjalnego tylko współżyliśmy podczas dni płodnych. Wyznaczałam je sobie afrodytą na ślianę.
/3 lata temu
Współżycie zdecydowanie ułatwia zajście w ciążę :D Oprócz tego, że są witaminy dla kobiet w ciąży, to można też brać takie przed ciążą. Słyszałam, że mogę pomóc. zobacz czy na tym portalu nie był poruszany ten temat http://www.adamed.expert/
/3 lata temu
Zrobię wszystko by być w upragnionej ciązy. Zamówiliśmy z małżonkiem paczkę dr bociana. Ma pomóc nam być rodzicami.