Krótki film z migreną w roli głównej

Krótki film z migreną w roli głównej

Ciemny pokój. Na środku łóżka leży kobieta, ma oko 30 parę lat, blondynka. Leży zwinięta w kłębek, widać, że cierpi. Z zewnątrz dochodzi jakiś hałas. Kobieta drży z bólu. Nie ma siły się podnieść...
/ 03.10.2010 00:05
Krótki film z migreną w roli głównej

Czy jest to fragment horroru? Ależ skąd. Przedstawiona historia może być prawdziwa i jest bardziej niż realna dla wielu z tych, którzy cierpią na ... migrenę.

Najczęściej na migrenowe bóle głowy uskarżają się ludzie młodzi i w średnim wieku, częściej kobiety. Jest to choroba w której ciągle jest więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiemy co tak naprawdę wywołuje migrenę. Rozważanych jest wiele hipotez, ale żadna do tej pory nie została ostatecznie potwierdzona.

Także przebieg migreny może być bardzo zróżnicowany. Klasyczny napad wygląda jak w załączonym opisie, z trudnym do opisania, pulsującym, zazwyczaj jednostronnym bólem głowy. Do tego dochodzi nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne: światło, dźwięki, zapachy. Mogą występować nudności, wymioty czy inne objawy neurologiczne. Ból nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności, dlatego pacjenci w czasie ataku najchętniej pozostają bez ruchu w ciemnym pokoju, jak najdalej od świata. Częstość napadów także jest bardzo zróżnicowana, od kilku w ciągu życia do kilku w tygodniu.

Bardzo ciekawym zjawiskiem w migrenie jest tak zwana aura. Jest to swego rodzaju neurologiczny fenomen, który niejako zapowiada migrenę. Aura może przebiegać w postaci wzrokowych, czuciowych czy mięśniowych symptomów np. zaburzeń widzenia, słyszenia dźwięków, czucia zapachów, czy krótkotrwałych porażeń kończyn.

Leczenie jest zawsze dobierane indywidualnie i opiera się nie tylko na leczeniu farmakologicznym, ale również ziołolecznictwie, aktywności fizycznej i niekiedy zmianach w stylu życia.

(kp/pk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)