Jakie ma przywileje honorowy dawca krwi - 7 korzyści

honorowy dawca krwi fot. Adobe Stock
Krwiodawstwo jest dobrowolne i bezpłatne. Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje m.in. posiłek regeneracyjny, zwolnienie jednodniowe z pracy, zwrot kosztów dojazdu.
Marta Wilczkowska / 25.02.2020 07:00
honorowy dawca krwi fot. Adobe Stock

Krwi nie da się wyprodukować. W bankach krwi zgromadzone jest jej tylko tyle, ile ofiarują jej krwiodawcy. Przeczytaj, co, oprócz satysfakcji z okazania bezinteresownej pomocy :), możesz zyskać, zostając honorowym dawcą krwi. Korzyści z honorowego oddawania krwi:

Dostajesz dużo czekolady

Lubisz słodkości? Jeśli zdecydujesz się zostać honorowym dawcą krwi, dostaniesz ich pod dostatkiem. Po oddaniu krwi przysługuje Ci posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal – to aż 8 tabliczek czekolady!

Masz dzień wolny od pracy i uczelni

W dniu oddania krwi krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy i zajęć na uczelni. Dostaniesz usprawiedliwienie, które zwalnia cię ze wszystkich zawodowych i studenckich obowiązków w tym dniu. Co więcej: nawet, jeśli z jakiegoś powodu nie zostaniesz zakwalifikowany jako krwiodawca, za czas poświęcony na chęć oddania krwi dostaniesz dwugodzinne usprawiedliwienie, które pozwoli Ci dotrzeć do pracy lub na pozostałe wykłady.

Zapłacisz mniejszy podatek

Jeśli pracujesz i płacisz podatki, krwiodawstwo to też dobry sposób na fiskusa. Oddając honorowo krew możesz w danym roku skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. Im więcej krwi oddasz (oczywiście zgodnie normami wyznaczonymi dla twojej płci), tym wyższa ulga ci przysługuje (maksymalnie 6% uzyskanego dochodu).

Poznasz swoją grupę krwi

Standardową procedurą podczas pobierania krwi jest oznaczenie jej grupy. Po kilku wizytach w stacji krwiodawstwa za darmo lub za niewielką opłatą otrzymasz także potwierdzający ją dokument – tzw. krewkartę, która w razie wypadku pozwoli ratownikom medycznym szybko ustalić Twoją grupę krwi i dokonać transfuzji bez konieczności wykonywania czasochłonnych badań laboratoryjnych.

Zrobisz darmowe badania

Oddana przez Ciebie krew zostanie sprawdzona nie tylko pod kątem występowania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, chorób wenerycznych czy wirusa HIV. Jeśli chcesz, możesz otrzymać również wyniki morfologii lub poziomu hemoglobiny. Jeśli badania wykryją nieprawidłowości, dostaniesz skierowanie do specjalisty.

Załapiesz się na zniżki

Oddając honorowo krew możesz liczyć na zniżki. Wiele hoteli, schronisk turystycznych, punktów gastronomicznych czy sklepów przewiduje ulgi i zniżki dla honorowych dawców krwi.

Taniej pojedziesz komunikacją miejską

Jeśli będziesz regularnie oddawać krew, czekają na ciebie zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Na przykład w Krakowie oraz Warszawie Zasłużeni honorowi dawcy krwi (kobiety, które oddały co najmniej 15 litrów krwi oraz mężczyźni, którzy oddali 18 litrów lub więcej) jeżdżą za darmo!

Na podstawie materiałów prasowych akcji KRWIECIEŃ. Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.10.2015.

Więcej o badaniach krwi:Jak przebiega oddawanie krwi? Krwiodawstwo krok po krokuBadania krwi - jak się do nich przygotowaćCo wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wyniki [LISTA]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA