POLECAMY

Kontaktowe zapalenie skóry

Jak uchronić się przed kontaktowym zapaleniem skóry? Dlaczego warto chronić skórę przed proszkiem do prania? Które substancje mogą wywołać kontaktowe zapalenie skóry?
Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry to postać zapalenia skóry, które powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancją (alergenem), na który dana osoba jest uczulona.

Najczęstsze przyczyny wyprysku kontaktowego:

  • metale (nikiel, chrom, kobalt) - obecne w biżuterii, okularach, wykończeniach odzieży takich jak guzikach, suwakach,
  • formaldehyd zawarty w odzieży, lakierach do paznokci, skórach,
  • substancje zapachowe – perfumy, olejki eteryczne, kosmetyki, mydło,
  • konserwanty w preparatach stosowanych miejscowo - maści, kremy, żele, barwniki zawarte w farbach do włosów,
  • alkohole i środki odkażające,
  • benzyna, olej napędowy.

Odrębną postacią kontaktowego zapalenia skóry jest kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Stosowanie proszków do prania, wybielaczy, innych detergentów bez rękawiczek może doprowadzić do pojawienia się wyprysku kontaktowego.

Zobacz też: Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Źle wygląda i swędzi

Dominującym objawem w kontaktowym zapaleniu skóry jest uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie. Skóra w miejscu kontaktu jest zaczerwieniona, w obrębie rumienia występują liczne pęcherzyki wypełnione płynem. Kształt zmian skórnych bardzo często ma kształt przedmiotu zawierającego uczulającą substancję – klamry od paska, guzika w spodniach, zegarka czy bransoletki.

W przypadku występowania zmian w obrębie dłoni lub stóp mogą powstawać bolesne pęknięcia. Jeśli zmiany utrzymują się długo, ponieważ kontakt z alergenem jest bezustanny, skóra staje się sucha i zrogowaciała, przypomina skórę słonia. Bardzo często, z powodu silnego świądu, dochodzi do powstania zadrapań i zakażeń bakteryjnych.

Podstawowym badaniem w przypadku podejrzenia kontaktowego zapalenia skóry są płatkowe testy skórne, jednak nie są one niezbędne w diagnostyce tej choroby.

Kluczowe w leczeniu wyprysku kontaktowego jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem lub czynnikiem drażniącym.

W celu łagodzenia świądu i zaczerwienienia stosuje się miejscowo maści i kremy zawierające glikokortykosteroidy o średnio silnym działaniu. Nie należy ich stosować dłużej niż dwa tygodnie. Preparaty o silnym działaniu można stosować wyłącznie na grubą skórę dłoni i podeszew stóp, a najsłabsze na cienką skórę twarzy, zgięć łokciowych i pachwin. Długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów może doprowadzić do ścieńczenia skóry, a także może być przyczyną wystąpienia trądziku różowatego.

Poza leczeniem miejscowym u czucie świądu zmniejszają leki przeciwhistaminowe przyjmowane doustnie. Przydatne mogą się także okazać miejscowo stosowane okłady z mentolu kamfory, które również zmniejszają uczucie swędzenia.

Polecamy: Jakie są przyczyny wyprysku alergicznego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Drapie Sa po 1 min plamki czerwone kiedy to zejdzie ?
/5 lat temu
Mam dokładnie takie same objawy. Zmieniłam proszek do prania na płyn z Lidla, lub piorę w dziecięcych proszkach Lovela. Unikałam nabiału, sprzątałam jak wściekła, starałam się wyeliminować roztocza. Leki przeciwhistaminowe trzeba brać, nawet jak nie przynoszą efektów, to swoje w organizmie robią. Od jakiś 3-4 tygodni nie swędzi, ale ślad na łokciach został - jakby na czuwaniu. A z kostki mi zeszły krostki, została trochę sucha skóra.
/5 lat temu
Tylko jaka maść faktycznie pomaga przy pokrzywce? Objawy widoczne są na łokciach oraz kostce (przy stopie). Alergenu nie potrafię odizolować. A leki przeciwhistaminowe nie działają.